Hamilelikte Ani Hareketler Bebeğe Zarar Verir mi?
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Hamilelikte Ani Hareketler Bebeğe Zarar Verir mi?

0

Anne adayları hamilelikte ani hareketler bebeğe zarar verir mi? hassasiyeti içerisinde olabilir. Hamilelik uzun bir süreç olduğu için anne adayları bu süreçler de endişeye kapılabilir.

Hamileliğin başlaması ile vücutta bir takım değişimler oluşur. Bu değişimler anne adayını olumlu ve olumsuz yönde etkilebilir.Hormonal değişimler anne adayları üzerinde bir gerginlik yaratabilir. Anne adayları hamileliğin ilk 3 aylık evrelerinde endişeleri fazla olur. Bu süreçte hamileliği alışma ve bebeğe zarar gelebileceği endişesi anne adaylarında stres oluşturabilir. Bu sayede anne adayları ani hareketlerden kaçınma eğilimine girebilir.

Hamilelik süreci boyunca ani hareketlerden mümkün olduğunca uzak durulabilir. Genel itibari ile hamilelik süreci ilk 3 ay riskli olarak kabul edilir. Özellikle bu dönemlerde ani hareketlerden uzak durulması tavsiye edilir. Hamilelik süreci kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bazı anne adaylarında düşük tehdidi söz konusu olabilir. Bu durumda doktorlar anne adayının hareketlerini kısıtlamasını önerebilir.

Gebelikte uzak durulması gereken hareketler

Hamilelik dönemlerinde anne adaylarının ani hareketten uzak durması gerekebilir. Gebelikte ani hareketler oldukça sakıncalı bir durum olabilir. Hamilelik süreci boyunca anne adayları hareketlerinin sonucu bebeğe zarar gelme endişesi ile gergin olabilirler. Bu durum aslında riskli hamilelik yaşayanlar için daha ön planda olabilir. Çünkü anne adayları ilk 3. ayından sonra daha rahat hareket edebilmektedir. Tabi ki herkes için bu durum aynı olmayabilir. Anne adayları düzenli olarak doktor muayenesine görünmeleri bu hususta çok önemlidir. Genel itibari ile uzak durulması gereken şöyledir..

  •  Zıplama Sıçrama ve Hareketleri
  • Sırtüstü Uzanma
  • Kilo Vermeye Yönelik Egzersizler
  • Bisiklet ve Kayak Aktiviteleri
  • Dalgıçlık
  • Yüksek Sıcaklık
  • Ani Hareketler
  • Sert Sporlar

Gebelik Döneminde Kasık Ağrısı Nedenleri?

Gebelikte birtakım nedenlerden dolayı kasık ağrısı olabilir. Hamilelikte kasık ağrısı yaşayanlar için korkulacak bir durum olmayabilir. Bu ağrıların çoğu tedavi gerektirmeyen olağan kabul edilen ağrılardır. Gebelik döneminde Gebeliğin ilk haftalarında görünen kasık ve bel ağrıları normaldir. Gebelik evresinde rahimde büyüme meydana gelir. Bu büyüme ile rahmi tutan bağlarda da gerilme yaşanır. Böylelikle kasık ve bel ağrıları oluşabilir. Bu durumda anne adaylarının endişelenmesine gerek yoktur.

Gebelik döneminde kasık ağrıları anne adaylarını rahatsız etselde endişelenmeye hiç gerek yoktur. Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde tüm anne adayları bu durumu yaşayabilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde kasıklarınıza bıçak saplanır gibi ağrılar yaşanabilir. Bu ağrılar ise ani hareketler ile daha da şiddetlenir. Bu ağrıların başlıca sebebi rahim büyümesi ile oluşan bağ ve ligamentler sayesinde meydana gelir. Bu ağrılar round ligamet olarak adlandırılır. Özellikle kasık ağrıları sağ tarafta olasının yanı sıra her iki tarafta da oluşabilir. Bu ağrılar normal kabul edilirken çok şiddetli ağrı yaşayanların mutlaka en kısa zamanda doktora görünmesinde fayda vardır.

Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi Mi?

Gebelik meydana gelmesi ile anne adayları vücutlarında bazı değişiklikler söz konusudur. Yaşanan hormonel değişimler sebebiyle anne adaylarında bazı ağrıların oluşması normaldir. Bunun yanı sıra anneliğin en erken habercisi adet gecikmesi yaşanması durumudur. Adet dönemi geçen kadınların, gebelik şüphesi bulunması durumunda süreci mutlaka kontrol edebilir.

Adet sancısını andıran kasık ağrıları erken gebeliğin belirtileri arasında bulanabilir. Gebelik kasık ağrısı vücutta oluşan bazı değişimler sonucu meydana gelir ve bu değişimlere bağlı vücutta ağrılar yaşanabilir. Ancak gebelik dışında da kasık ağrısı görülebilir. Bu durumda da bir doktora muayene olabilirsiniz.

Hamilelikte Egzersiz Yapılabilir Mi?

Anne adaylarının hamilelik sürecinin olumlu ilerlemesi durumunda hafif hareketlerle egzersiz yapabililer.Bu egzersizler bir uzman ile olması anne ve bebek açısından önemlidir. Hamilelik egzersizleri sert hareketlerin yanı sıra anne ve bebeğe rahatsızlık vermeyecek şekilde hafif ve etkili hareketler ile yapılabilir.

Hamilelik dönemlerinde anne adayları için yürüyüş çok önemlidir. Hamilelikte risk yaşamayan anne adaylarının günlük olarak tempolu yürüyüşler yapabilir. Anne adayı yürüyüş sırasında olağandışı bir durum yaşamaması adına, anne adayına eşik eden birileri de  olabilir. Anne adayları doğumun daha kolay hale gelmesi için rutin yürüyüşleri tercih edebilir. Bu konu da bir uzmanla görüşerek hamilelik süresince destek alabilir. Anne adaylarının hamilelik sürecinde daha rahat bir dönem geçirmeleri adına hafif egzersizler yapabilir. Ruhsal açıdan da kendine meşguliyet bulan anne adaylarının daha rahat bir hamilelik süreci geçirdiği gözlenmiş olup yapılan egzersizlerinde doğum sürecini kolaylaştırdığı görülür. Bu süreçte de anne adayları gebelikte yapılabilecek egzersizleri yapabilir.Hormonal değişim yaşayan anne adaylarının sporun vermiş olduğu mutluluk hissiyatını da yaşabilir ve böylelikle daha rahat bir hamilelik süreci geçirebilir.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir