Anne Sütünün Gaz Yapmaması İçin Ne Yemeli?
  1. Anasayfa
  2. Ebeveyn Akademi

Anne Sütünün Gaz Yapmaması İçin Ne Yemeli?

0

Bebeğe anne sütünün gaz yapmaması için anne yediği besinlere dikkat etmesi önerilmektedir. Bunun için besinlere dikkat ederek gaz azaltıcı bitki çatları da kullanabilir.  Annenin yediği besinler süt aracılığıyla bebeği de yakından etkilemektedir.

Anne Hangi Besinlerden Uzak Durmalıdır?

Anne lahana, brokoli, yoğurt, süt, kahve, karnabahar, kepekli besinler, baklagiller, maden suyu, kızarmış ürünler, çikolata, soğan gibi besinleri tüketmekten uzak durmalıdır. Uzak durması mümkün değilse bile az miktarda tüketmeye çalışmalıdır. Söz konusu belirtilen besinlerin olabildiğince az tüketilmesi gaz problemlerinin yaşanmasının önüne geçmektedir.

Hangi Meyveler Bebekte Gaz Yapabilmektedir?

Yapılan araştırmalara göre bakıldığında bebekte gaz yapan birtakım meyvelerin olduğu da karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu meyveleri anne adayının ya tüketmemesi ya da oldukça az miktarda tüketmesi gerektiği bilinmektedir. Bebek bireylerde gaz yapabilen meyveler ise erik, armut, şeftali ve elma şeklinde sıralanabilmektedir. Bu meyvelerin tüketimi genel itibari ile bebek bireylerde kolik sancı durumunu meydana getirebilmektedir.

Anne Sütünün Gaz Yapmaması İçin Ne Yemeli?
Anne Sütünün Gaz Yapmaması İçin Ne Yemeli?

Anne Hangi Besinleri Tüketmelidir?

  • Et ve et ürünleri tüketmeli,
  • Bol su içmeli, bu miktar yaklaşık olarak günde 3 ila 4 litre şeklinde olmalıdır,
  • Tam buğday ekmekleri yemelidir.
  • Meyve tüketmeli,
  • Koyu yeşil renge sahip olan yeşillikler tüketilmelidir.

Aynı zamanda emziren annelerde gaz giderici bitkilerden çay yaprak içebilirler.

Anne Sütünde Gaz Olmaması İçin Kafeini Kısıtlamak

Yukarıda da değinildiği gibi anne sütünde gaz yapabilen besinlerin arasında kafein en başta gelmektedir. Uykusuzluk hemen hemen her annenin bir problemi olsa da çözüm kafeinde aranmamalıdır. Aksi takdirde bebeklerde çeşitli şiddetli oranlarda gaz problemleri meydana gelebilmektedir.

Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre bakıldığında ise annelerin günlük tüketebilmesi gereken kafein miktarı 300 miligramı geçmemelidir. Söz konusu bu miligram ile bir ya da iki bardağa tekabül etmektedir. Sizler de bu kafein miktarı alımına dikkat ederek bebeğinizde yaşanabilecek olan gaz probleminin önüne geçebilirsiniz.

Emzirme Dönemi İçerisinde Sütün Kalitesini Arttıran Besinler Nelerdir?

Her anne adayı için farklı emzirme diyetlerinin olabildiği karşımıza çıkmak ile birlikte bebek için anne sütünün kalitesini arttırabilmenin farklı yöntemleri olduğu belirtilmektedir. Özellikle anne sütünün kalitesinin arttırılmasının bebek gelişimi için oldukça önemli olduğu karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu sütün kalitesi arttırılması aslında bir nevi gaz yapan yiyeceklerden de uzak durulması olarak yorumlanabilmektedir.

Buna göre bakıldığında anne sütünün kalitesini arttırmak için tüketilmesi gereken besinlerin arasında çeşitli kuruyemişler, sebze ve meyveler ve kuru meyveler örnek olarak verilebilmektedir. Bu besinlerin anne adayında fazla kilo yapmadığı da ayrıca belirtilmektedir.

Anne sütünün kalitesini arttıran yiyecekler bu şekilde özetlenebilirken, tam karşıtı olarak anne sütünün kalitesini azaltan yiyeceklerin de olduğu karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu besinlerin ise fazla yağ içeren besinler olduğu ve bunun yanı sıra fazla şeker tüketimi olduğu sıralanabilmektedir. Sizler de anne sütünüzün kalitesine arttırmak istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz besinlere dikkat edebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bebeklerde Üfürüm Nedir? Üfürüm Belirtileri Nelerdir?

Bebeğimin Gazi Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bebeğimde gaz olduğunu nasıl anlarım sorusunun anneler tarafından sık sık araştırıldığı karşımıza çıkmaktadır. Buna göre bakıldığında bir bebekte gaz probleminin olup olmadığını anlamanın birkaç yolunun olduğu belirtilmektedir. Söz konusu bu yolları öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bir bebeğin gaz problemi yaşadığını gösteren durumlardan birisi, bebeğin sürekli bir huzursuzluk içerisinde olması olarak karşımıza çıkmaktadır. Hiçbir neden yokken ağlamaya başlayan ve huzursuzlaşan bir bebeğin muhtemelen gaz problemi olmaktadır.

Buna ek olarak bebeğinizi kontrol ederek de gaz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu kontrol yöntemlerinden ilk bebeğin karın kısmını kontrol etmek olarak açıklanmaktadır. Söz konusu belirtilen bölgede sertlik durumu mevcut ise büyük ihtimalle gaz problemi yaşamaktadır.

Bebek bireyin bacaklarını kendine doğru bir şekilde çekmesi de, bebeğin gaz problemi yaşadığının bir göstergesi olarak belirtilmektedir. Bunun yanı sıra arkasına doğru bir gerinme hareketi yapıyor ve ek olarak emzirme sırasında meme ucunu bırakıp nedensiz bir şekilde ağlıyorsa gaz problemi yaşıyor olabilmektedir. Sizler de bu ve benzeri durumların yaşanmaması için kendi besinlerinize oldukça dikkat etmeniz önerilmektedir. Çok şiddetli ağlama durumlarında hala gaz problemi çözülmemiş ise bebeğin mutlaka bir doktora götürülmesi gerekmektedir.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir