Hamilelikte Parol İçilir Mi?
  1. Anasayfa
  2. Gebelik

Hamilelikte Parol İçilir Mi?

0

Gebelikte ağrılar arttığı için çoğu anne adayının sorduğu hamilelikte Parol içilir mi? sorusuna yanıt arayacağız. Hamilelikte her türlü ağrı kesiciyi kullanmak size ve bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle doktorunuzun sorduğu ağrı kesiciyi kullanabilir ya da yan etkisi az olan ağrı kesicileri kullanmayı tercih edebilirsiniz. 

Doktorlar Hamilelere Neden Parol Önermektedir?

Doktorlar ağrı kesici olarak gebelere genellikle parol önermektedir. Bunun nedeni ilacın yan etkisinin oldukça az olmasıdır. Kullanılan ilaçlar gelişim dönemindeki bebekte kalıcı hasarlar oluşturabilir. Bunun için kullandığınız ilaçların yan etkisi az olmalıdır. Parol da yan etkisi ve zararı en az olan ilaçlarda birisi olduğu için doktorlar ağrı kesici olarak genelde parol önermektedir.  İçerisindeki kimyasallar ve bileşenler anneye ve bebeğe zarar vermemektedir. Hamilelikte Parol kaç mg olmalı sorusunu da doktorunuzdan öğrenerek içebilirsiniz.

Hamilelikte Parol İçilir Mi?
Hamilelikte Parol İçilir Mi?

Hamilelikte Parol İçilir Mi?

Ağrı yaşanılan dönemlerde anne adayı günde üç taneyi aşmamak koşuluyla içebilir.  Hamilelikte Parol içilir mi sorusuna günde 7 – 8 saat aralıklarla içebilirsiniz cevabını verebiliriz. Ancak her ilacın biryan etkisinin de olduğunu unutmayın. Bu nedenle elinizden geldiğince az içmeye gayret edin. Şiddetli ağrılar yaşıyorsanız günde üç taneyi geçirmeyin. Ağrı şiddetiniz tüm bunlara rağmen azalmıyorsa lütfen doktorunuza başvurun.

Son olarak hamilelikte Parol kullananlar ilacı en az miktarda içmeye özen göstermeliler.

Hamileler Ağrı Kesici Ne Kullanabilir?

Hamilelikte parol kullanımının nasıl olduğuna değindik. Peki hamileler hangi ağrı kesicileri kullanabilir? Her anne adayının kafasında olan sorulardan birisi, hamilelik döneminde kullanıma uygun olan ağrı kesicilerin hangisi olabildiği konusu üzerinedir. Her bireyde olduğu gibi zaman zaman insan vücudunda çeşitli bölgelerde ağrı durumu yaşanabilmektedir.

Söz konusu ağrılar bazı durumlarda şiddetli seviyelerde olsa da bazı durumlarda daha az şiddetli olabilmektedir. Buna göre ağrı durumlarının yaşandığı bu dönemlerde çeşitli ağrı kesicilere başvurulabilmektedir. Yukarıda değinildiği gibi parol ağrı kesicisinin hamilelik döneminde kullanımı uygundur.

Buna ek olarak araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre bakıldığında parol haricinde minoset ağrı kesicisinin de hamilelik döneminde kullanılabildiği karşımıza çıkmaktadır. Fakat unutmaması gereken bir konu vardır. Hamilelik döneminde doktora danışmadan ilaç kullanımı zararlı olabilmektedir. Bu neden ile anne adaylarının gebelik döneminde hangi ağrı kesiciyi kullanmalıyım sorusunun cevabını mutlaka doktorundan alması gerekmekte ve belirtilen dozu aşmamalılardır.

hamilelikte-parol-icilir-mi
Hamilelikte Parol İçilir Mi?

Parasetamol ve Hamilelik İlişkisi

Hemen hemen herkesin bildiği gibi parasetamol bir ağrı kesici içeriğidir. Özellikle parol ilacı içerisinde olduğu bilinen bu ağrı kesici içeriğinin hamilelik ile ilişkisi de sık araştırılan konular arasında görülmektedir.

Söz konusu parasetamoller vücut içerisinde meydana gelen ağrıyı az seviyeye indirmek için başarı ilaç grupları arasında görülmektedir. Hamilelik ile parasetamol ilişkisine bakıldığında ise, parasetamolün hamilelik döneminde kısa süreli olması gerektiği karşımıza çıkmaktadır.

İkili arasındaki bu ilişkinin kesin ve net bir cevabı genel itibari ile doktorlar tarafından verilmektedir. Sizler de hamilelik döneminde parasetamol içerikli ilaçları kullanabilmek için öncelikle doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hamilelikte Yatış Pozisyonu Rehberi (2023)

Hamilelikte Parol Kullanımı Düşük Yapar mı?

Hamilelik dönemi içerisinde parol kullanımı ile ilgili araştırmalarda, hamilelik döneminde parol kullanımı düşük yapar mı sorusu da yer almaktadır. Aslında bakıldığında hamilelik döneminde kullanıma uygun olarak bilinen parol ağrı kesicisinin ne anne adayı için ne de bebek için herhangi bir zarar teşkil etmediği ve buna ek olarak olumsuz etki meydana getirmediği belirtilmektedir.

Sizler de parol ile minoset ağrı kesicilerini gebelik döneminde doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. İçeriğinde bulunan bilişenler ile birlikte vücudunuzda meydana gelen ağrıların azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Düşük Riski Yaratan Ağrı Kesiciler Nelerdir?

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bazı ağrı kesicilerin düşüğe sebep olabildiği ortaya çıkartılmaktadır. Söz konusu düşük riski yaratan ağrı kesicilerin ne olduğuna bakıldığında ise ibuprofen ve naproksen içerikli ilaçların iki kat daha düşüğe sebep olan ağrı kesici grupları arasında sıralanabildiği görülmektedir. Özellikle hamileliğin ilk ayları içerisinde düşük riskinin de bulunduğu bireylerde sözü geçen bu ilaç gruplarına dahil edilen ağrı kesicilerin kullanımı önerilmemektedir. Sizlerin de herhangi bir düşün yaşamaması için bu önerilere oldukça fazla dikkat etmesinde yarar bulunmaktadır.android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir