Çocuklarda Ateş Nasıl Düşer?
  1. Anasayfa
  2. Ebeveyn Akademi

Çocuklarda Ateş Nasıl Düşer?

0

Neredeyse her anne ve babanın sorduğu çocuklarda ateş nasıl düşer sorusu son dönemde oldukça popüler hale geldi. Çünkü büyüme çağında olan çocukların ateşlerinin derecesi oldukça önemlidir. Özellikle çok yüksek ateş durumunda çocuğun beyin fonksiyonları etkilenebilir. Çocuk havale gibi önemli rahatsızlıklar geçirebilir. Bu da çocuğun yaşam boyunca üzerinde etkisini bırakmaktadır. Ateş tedavisinde dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Tüm detaylar dikkatli bir şekilde yapılsa bile hala ateş düşmediyse bu durumda mutlaka bir çocuk doktoruyla görüşmek gerekiyor.

Ateşi Çıkan Çocuğa Ne Yapılır?

Ateş tedavisi çocuğun huzursuzluğunu geçirmesi ve onu rahatlatması için oldukça önemlidir. Hafif ateş yaşayan çocukların ince giydirilmesi önemlidir. Aynı zamanda bol su tüketmesi de sağlanmalıdır.  Ateşin derecesi yükseldikten sonra ilk olarak bir ateş düşürücü kullanılmalıdır. Bunun için çocuklara uyumlu olan ilaçlardan kullanmak gerekir. Aynı zamanda çocuğun ince giymesi gerekir.

Bol su tüketimine hala devam etmek gerekmektedir. Bunlara rağmen hala ateş düşmediyse eğer yaklaşık 1 saat sonra çocuğun ılık bir suyla banyo yapması gerekir. Eğer çocuk buna izin vermiyorsa bu durumda sadece başı da yıkanabilir. Yıkanma esnasında çocukta titremeler görülürse eğer giydirilmelidir. Bunlara rağmen çocuğun ateşi hala artmaya devam ediyorsa bu durumda mutlaka uzman bir doktora gitmeleri gerekiyor. Çocuğun ateşi varsa ne yapmalı konusunda doktor ilaç vererek hızlı bir şekilde düşmesini sağlayabilir.

Çocuklar Neden Ateşlenmektedir?

Çocukluk dönemi, bağışıklığın düşük olduğu ve özellikle çocukların dikkatli olmaları gereken bir dönemdir. Özellikle bu dönemde beslenmelere dikkat edilmeli ve vitamin düşüklüğü gibi durumlardan kaçılmalıdır. Bu dönemde çocukların oyun oynarken aşırı terlemeleri engellenmeli ve yorgunluktan da kaçılmalıdır.

Her mevsimde dikkatli olunmalı ve meydana gelebilecek sorunlara karşı önlemler alınmalıdır. Bu yaş çocuklarında özellikle sebepsiz ateş yükselmesi karşılaşılan problemler arasında bulunmaktadır. Bu ateş yükselmeleri aileleri endişelendiren ateşlenme türlerinden olmaktadır. Özellikle bir dikkat isteyen bu ateşlenme türleri dikkatli olunmadığında ciddi sağlık problemlerine de sebep olan rahatsızlıklardan olmaktadır.

Günümüzde mevsimlerin gelgitli yapısı olması sebebiyle de dikkat edilmesi gereken çocuk sağlıklarında bağışıklıklarının da yüksek olabilmesi için beslenme düzeni de oluşturulmalıdır. Ayrıca bağışıklık düzeyi çeşitli virüsler nedeniyle düşen çocuklar için dikkat edilmesi gereken yaşlar olan 0-3 yaş çocuklarında aşırı ateşlenme gibi sorunlar şeklinde kendini beklemektedir.

Çocuklarda Ateş Nasıl Düşer?

Küçük yaş çocuklarında bağışıklığın düşük olması sebebiyle de havale belirtileri gösterebilen bu çocukların ateşli oldukları zaman sık sık ateşleri ölçülmeli ve buna bir çözüm bulunmalıdır. Doktorlar tarafından da verilen bilgilere göre öncelikle bu çocukların sağlıklarının geliştirilmesine dikkat edilmesi daha sonra da sağlıklı beslenmeyle birlikte daha iyi bir şekilde olmalıdır.

Sonuç olarak dikkat edildiğinde sorunsuz bir şekilde çözülebilen bu sorunlar herhangi bir aşırı ateş ya da bilinç kaybı gibi durumlarda doktora başvurulması gereken durumlar arasında olmaktadır. Bu nedenle dikkatli şekilde çocukların izlenmesi ve gerekli görüldüğü durumlarda da doktorların ziyaret edilmesi gereken durumlardan olmaktadır.

Küçük yaş çocuklarında özellikle uykuda ateş yükselmesi de aileleri oldukça fazla korkutan olaylar arasında bulunmaktadır. Normalden farklı olarak uykuda vücudun ısı dengesini sağlamak için artırdığı ısı değerleri, normalin çok çok üstünde olduğunda tehdit edici bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle de bu değerlerin dikkatli şekilde ölçülerek tedavilerinin de buna göre yapılması gerekmektedir. Çünkü aşırı derecelere yükseldiğinde ateşi düşürmek oldukça zor olacaktır. Buna başlangıç itibariyle bir çözüm getirmek de önemli noktalar arasında bulunmaktadır. Dikkatli olunduktan sonra herhangi bir tehlike arz etmeyecektir.

Evde Çocuğun Ateşi Nasıl Düşürülür?

Evde ateş düşürme yöntemleri genellikle annelerin sıklıkla kullandıkları yöntemlerdir. Özellikle bu yöntemlerin kullanılması etkili olması nedeniyle de tercih edilen yöntemler arasında bulunmaktadır. Yapılacak olan tedaviler sırasında çocuğun hal ve hareketleri incelemek ve bilincinin kaybolması ya da çocuğun halüsinasyonlar görmesi gibi çeşitli durumlar sonrasında vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de çocukların dikkatli bir şekilde izlenmesi ve buna göre de hareket edilmesi gerekli görülen noktalar arasında bulunmaktadır.

Özellikle ebeveynlerin sakin olması gereken bu durumlar ilerlemeden kontrol altında alınması gereken durumlardan olmaktadır. Bu doğrultuda da dikkatli olunarak çözülebilen bir sorun olmaktadır.

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir