Gebelik Döneminde Migren Nasıl Geçer?
  1. Anasayfa
  2. Kadın Hastalıkları

Gebelik Döneminde Migren Nasıl Geçer?

Gebelik döneminde migren nasıl geçer, migren azaltıcı ve artırıcı etkileri, her baş ağrısı migren midir, migren bebeğe zarar verir mi.

0

Gebelik dönemi anne adayı için heyecan verici durum olsa da bireyin bazı dönemlerinde bağışıklık sistemi düşebilmektedir. Migreni olan anne adayları için de daha çekilmez durum olmaktadır. Gebelik döneminde migren hakkında detayları konumuzda paylaşımı sağlanmıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Progestan Ne İşe Yarar? Hamilelikte Progestan Kullananlar

Gebelik Döneminde Migren Azaltıcı Ve Artırıcı Etkileri

Migren ağrısı cinsiyet hormonlarıyla etkili bir şekilde çalışmaktadır. Migrenin olma sebepleri olarak adet dönemleri, ilk adet yaşama, sık olarak doğum kontrol ilaçları kullanımı, menopoz, gebelik, hormon replasman tedavilerinin yaşanması kandaki yer alan östrojen düzeylerini oynamasını sağlayarak migrene direk olarak etki sağlamaktadır.

Östrojen yükselen vücutta gebelerde migrenin iyileşmesini sağlamaktadır. Migren ataklarında da azaltarak kişiye rahatlık sağlamaktadır. Östrojen hızlı düşmesi sonrasında gebelik döneminde migren şikayetleri %80 oranında düşüklük olabilir. Özellikle ikinci ve üçüncü aylarda migren şikayetleri azalmaktadır. Gebeliğin bu dönem aşamasında kusma gibi eylemler yaşanacağından dolayı migren konusunda iyileşme dönemi yaşanmayabilir. Migren hastası birey doğum sonrasında ağrılı şiddetler yaşayabilir. Migren tekrarlaması durumunda ek takviyeler alarak durumu azaltabilirsiniz.

migren bebege zarar verir mi
Gebelik döneminde migren nasıl geçer, migren azaltıcı ve artırıcı etkileri, her baş ağrısı migren midir, migren bebeğe zarar verir mi?

Gebelik Döneminde Her Baş Ağrısı Migren midir?

Migreni olmayan kişiler de baş ağrısı olduğunda migren çıkma olasılığı oldukça az bir durumdur. Tekrarlayan baş ağrısı bulunuyorsa araştırmalar ve testler yapılarak durumun açığa çıkması sağlanır. Bu dönem içerisinde düzenli beslenmeye özen gösterilerek durum aşılmaya çalışır. Doktor sürecinde tedavi sağladığında geçiyorsa migren olarak adlandırılmayabilir.

Gebelik Döneminde Migren Hastası Olanların Karşılaştığı Problemler

Gebelik döneminde migren ağrısında en önemli seçim ilaç takviyesidir. Doktorunuz tarafından önerilen ilaçlar kullanılarak bebek sağlığını etkilemeyen ilaçlar seçilmesi gerekmektedir. Ağrılı dönem geçiren anne adayı seçilen ilaçlar migren etkisi hafif azaltmaktadır. Bebek sağlığı için sabırlı olmanız gerekmektedir. Stres ve depresyondan uzak kalabileceğiniz dönem geçirilmelidir. Ayrıca günlük su tüketimine dikkat ederek hareket etmelisiniz.

Gebelik Döneminde Migren Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelik döneminde migren bebeğe zarar vermemektedir. Anne adayı bu dönem içerisinde yüksek migren sorunuyla baş ediyorsa beslenme düzeyi ve günlük su tüketimine dikkat edilmelidir. Baş ağrısı yüzünden hamilelik durumu stres yaratabilir. Bu durum karşısında su kaybı yaşanabileceğinden dolayı durumu sabitlemesi gerekir. Ayrıca doktor önerisiyle kullanılan ilaçlarla etkisi azaltabilmektedir.

Bebeğe Zarar Vermeyen Migren İlacı Var mıdır?

Bebek sağlığı için migren ilaçları kısıtlı verilmektedir. Belirlenen standartlara göre güvenli olarak migren ilacı yoktur. Kullanıldığında bebeğe etki edecek yan etkileri bulunmaktadır. Düşük dozlarda verilerek migren etkisinin azaltılması sağlanmaktadır.

Gebelik Döneminde Migreni Tetikleyen Durumlar Nelerdir?

Gebelik döneminde migreni tetikleyebilen durumlar stres, üzüntü, depresyon, alkol alımı, sigara içmek, sigaralı ortamda bulunmak, hormon tedavisi görmek, aşırı çikolata yemek, eskimiş peynir yemek, fazla öğün yemek, yetersiz su içmek, aşırı ışıklı ortamlarda bulunmak, yüksek sesli ortamlarda bulunmak, ani hava değişimleri, uykusuzluk çekmek, aşırı uyumak, yüksek rakım yerlerde bulunmak, kafa travması, aşırı yorulmak gibi etkenler gebelik döneminde migreni tetikleyebilmektedir.

Gebelik Döneminde Yoga veya Meditasyon Yapmak Migrene İyi Gelir mi?

Gebelik döneminde yoga ve meditasyon bir bakıma iyi gelebilir. Ancak yapılan hareketlerin basit olması zorlayıcı olmaması gerekmektedir. Her hareket yaptığınızda yüksek zorluk yaşıyorsanız migreni daha çok tetikleyebilir. Kan akışını hızlandırabilecek ve yormayan hareketler seçilerek migren etkisi azaltabilirsiniz.

Gebelik Döneminde Migrene İyi Gelen Besinler

Gebelik döneminde yaşanan migren oldukça formdan düşürmektedir. Bu zamanlarda dikkat edilmesi gereken temel besin sudur. Günlük su tüketimine dikkat ederek etkisini bir nevi azaltabilirsiniz.

  • Karpuz: Su bakımından zengin içeriği bulunan karpuz, su sevmeyen kişiler için de çare olarak yer almaktadır.
  • Kivi: İçerisinde bulunan besin değerleri sayesinde migren ataklarının gidermesini sağlamaktadır.
  • Ispanak: İçeriğinde yer alan vitaminler baş ağrısını azaltırken migrenin olumsuz etkilerini kaldırmaktadır.
  • İncir: İncir içerisinde lif, B6 vitamini, sodyum, potasyum bakımından en zengin içeriğe sahiptir. Migren ağrılarına da iyi gelerek bireyi diri tutmaktadır.
  • Somon: Gebelik döneminde etkin olarak tüketilmesi gereken besinlerden biridir. İçerisinde Omega 3 desteğiyle sinirleri korumaktadır. Beyin fonksiyonlarını düzenleyerek migrenin de olumsuz etkilerinden kurtulmasına yardımcı olur. Somonun dışında hamsi, ton balığı, uskumru da migrene iyi gelmektedir.

Migrenininiz çok fazla tutuyorsa doktor kontrolünde beslenme düzeni yaptırabilirsiniz. Durumunuza göre verilen beslenme programı daha etkin bir şekilde sizi tutacak

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir