Progestan Ne İşe Yarar? Hamilelikte Progestan Kullananlar
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Progestan Ne İşe Yarar? Hamilelikte Progestan Kullananlar

0

Progestan 200 mg progesteron hormonu içeren, progesteron hormonu ile ilgili problem yaşayanlar için kullanılması gereken bir ilaçtır. Progesteron hormonu kadınlar için oldukça önemli olan bir hormondur. Hamilelikte progestan kullananlar için bu hormon, regl döngüsünün düzenli olmasında, gebelik döneminde anneyi bebeğin gelişine hazırlar. Bu nedenle özellikle hamilelik dönemi için oldukça önemli bir hormondur.

Bu hormonun vücutta bulunmaması regl düzensizliklerine sebep olabileceği gibi annenin emzirmeye de hazırlanmaması gibi bir sonuç oluşabilmektedir. Bu da anne ve bebek arasında güvenli bir bağlanma oluşamaması gibi tehlikelere yol açabilmektedir.

Progesteron Hormonu Ne İşe Yarar?

Progesteron hormonu, adet döneminin oluşmasında, meme gelişiminin tamamlanmasında ve gebeliğe başlayan annenin daha rahat bir şekilde bebeğine alışmasında yardımcı olmaktadır. Genellikle progesteron hormonu az olan annelerin bebekleriyle güvenli bağ oluşturabilmekte zorlandıkları görülebilmektedir. Bu nedenle de eğer progesteron hormonu ile ilgili bir sıkıntı var ise gebelik dönemi oluşmadan önce bir tedavi süreci başlatılmalı ve gebelik sırasında sorun yaşanması önlenmelidir.

Progesteron hormonu ne işe yarar başlıklı sorularına uzmanlar tarafından çeşitli açıklamalar yapılmaktadır. Özellikle progesteron hormonu bulunmayanlar için bir çözüm yolu bulunmalı  ve gerektiği takdirde de ilaç kullanımına başlanmalıdır.

Progesteron hormonu ile ilgili sorun yaşayan kadınlar için öncelikle bir kan testi yapılmalı ve daha sonrasında da gelen sonuçlara göre progesteron seviyesi ölçülerek eksik olan değerler yerine konmalı ve bu sorun çözülmelidir.

Progesteron Düşüklüğü Nedir?

Progesteron hormonu düşüklüğü çeşitli problemlerin tetikleyicisidir. Birçok soruna neden olan progesteron hormonu özellikle adet olmama, kısırlık, sıkıntılı gebelik süreci ya da sürekli düşük yapma gibi sorunlar oluşturmaktadır. Böyle bir sorun olduğu önceden belirlenerek gebelik sürecinin daha iyi atlatılması sağlanmalı ve bu sayede de olabilecek düşüklerin engellenmesi gerekmektedir.

Bu sorun yalnızca kadınlarda yaşanan bir sorun değildir. Erkeklerde de çeşitli şekillerde kendini belli eden progesteron düşüklüğü, saç dökülmesi gibi sorunlar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların önlenmesinde erkeklerde de bir test uygulanarak belirlenmeli ve böylece düşük olup olmadığı belirlenmelidir.

Progesteron Hormonunun Artırılması İçin Ne Yapılmalıdır?

Progesteron hormonunun düşüklüğü sebebiyle sıkıntı yaşayan insanlar için uzmanlar tarafında çeşitli öneriler bulunmaktadır. Bu öneriler arasında düzenli beslenme en önemli unsur olmaktadır.

Özellikle yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi progesteron hormonunun artması için önemli besinler arasında yer almaktadır. Progesteron hormonunun normal düzeye gelmesi için en önemli noktalardan bir tanesi de düzenli ve dengeli bir beslenme planı oluşturmaktır. Doktor kontrolünde yapılan bir düzenli beslenme sonrasında progesteron hormonu seviyesi artırılabilmektedir.

Doktorlar tarafından progesteron problemi yaşayan kişiler için özellikle bitkisel çözümlerin önemli oluğu bildirilmektedir. Bu nedenle yapılacak beslenme düzeni ile geri kazanılabilecek eksik progesteron hormonu bu sorunun çözülmesini sağlayacaktır. Bu sorunu yaşayan kişilerin aylık ya da yıllık olarak belli başlı kontrollerinin yapılması da önemli noktalardan bir tanesi olmaktadır.

Progestan Ne İşe Yarar?

Progestan içerisinde progesteron hormonu bulunan bitkisel ağırlıklı bir ilaçtır. Bu ilaç, progesteron hormonu düşüklüğü yaşayan kişilerin eğer doğal bitkilerle yükseltilememiş ise ilaç kullanımına geçilmesi tavsiye edilen noktalardandır. Bu nedenle doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bu ilaçların dikkatli ve kontrollü olarak kullanılması önemlidir.

Hamilelikte, adet dönemi sorunlarında sıklıkla kullanılması doktorlar tarafından önerilen bu ilacın gerekli görüldüğü durumlarda kullanılması gerekmektedir. Bu ilaç kullanımı sırasında progesteron seviyesinin ölçülmesi ve bu düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Progesteron hormonu düşüklüğü için kullanılan progestanın belirtilen dozlarda kullanılması oldukça önemlidir. Bu nedenle doktor kontrolü olmadan kullanılması yüksek progesteron seviyelerine neden olacağı için tehlikeli olabilmektedir.

Progestan Kimler Kullanamaz?

Progestan kimler kullanamaz sorusu doktorların sıklıkla cevap verdikleri sorulardan bir tanesidir. Özellikle herhangi bir depresyon öyküsü olan, migren, diyabet gibi sorunlar yaşayanlar için kullanılması sakıncalı olan bir ilaç olarak görülmektedir. Ayrıca hamile kadınların ve emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez. Çünkü bu ilaç anneden emzirme sırasında süt yoluyla bebeğe geçebileceği için oldukça sakıncalıdır.

Çeşitli nedenlerle kullanılan progestan yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu yan etkiler arasında karın şişliği, mide ağrıları, baş ağrıları gibi etkilerdir. Bu problemlerin aşırı dereceleri bulması dahilinde bir doktor kontrolüne gidilmeli ve tedavi olunmalıdır. Böylece progestan ilacın yan etkileri azaltılabilmektedir.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir