Hamilelikte İlk 3 Ay Yapılmaması Gerekenler
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Hamilelikte İlk 3 Ay Yapılmaması Gerekenler

1

Hamilelik ilk 3 ay düşük yapılmaması açısından önemli olurken, Hamilelikte ilk 3 ay yapılmaması gerekenler konusu bilinmelidir. En ufak bir olumsuz sorun ile karşı karşıya kalmamak amacıyla mutlaka hamilelik döneminde adımların daha sorunsuz şekilde sürdürülmesi gerekiyor. Hamilelik ilk üç ayı, bebek organ gelişimini kapsamış olmasından dolayı mutlaka dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü dikkatli olmadığı anlarda ne yazık ki bu durum bebeğe de olumsuz şekilde yansımaya neden olur.

Hamilelik döneminde ilk üç ay itibariyle risk doğurabilecek süreçler daha da fazla şekilde artmaya başlamış olacaktır. Hamileliğin ilk üç ayında çok fazla ağır şeyler kaldırmamaya dikkat edin. Tam aksine kendinizi yormadan, ağır şeylerr kaldırmadan daha dikkatli bir hamilelik süreci içerisinde yer almanız gerekiyor.

Hamilelikte İlk 3 Ay Yapılmaması Gerekenler

Hamilelik ilk üç ayında yasak olanların nelerdir? en çok araştırılan konuların başında yer alıyor. Hamileliği daha sorunsuz şekilde geçirmek isteyenler açısından bu dönemin dikkatli olunmasında yarar var. En ufak bir olumsuz sorun yaşanmaması için hamilelik sürecinde olabildiğince her şeyi hesaba katarak kontrolcü şekilde ilerletmeniz gerekir. Hamileliğin ilk üç ayında yasak olanlar nelerdir diye mercek altına aldığımız zaman şunlardır;

  • Hamilelik ilk üç ayı itibariyle saç boya kullanımı önerilmez
  • Enfeksiyona karşı mutlaka kişinin koruma altında olması gerekiyor
  • Ağır eşyalar kaldırmamalıdır
  • Sağlıklı besin tüketimi yapılmalıdır
  • Yorucu egzersiz programlarından kaçınmalıdır

Tüm bu belirtmiş olduğumuz hususlara mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Hamilelik döneminde ilk üç ayında yasak olanların neler olduğunun bilerek hareket edilmesi halinde doğal olarak herhangi bir sorun yaşanmaz. Tam aksine daha sorunsuz bir hamilelik sürecinin geçmesini sağlamaya başlamış olursunuz.

Hamileliğin ilk 3 ayında dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelik ilk üç aylık süreci son derece önemlidir. Çünkü yapılacak en ufak bir hata beraberinde ne yazık ki bebek sağlığının riske girmesine neden olur. Bu gibi sıkıntılar yaşanmaması için adımların dikkatli şekilde atılması son derece önem arz eden konuların başında yer alır. Hamilelik ilk üç aylık döneminde mutlaka süreci daha sorunsuz şekilde yönetmeye başlamanız gerekiyor. Bu dönemde daha çok hamile olan ve bebeğini kucağına almak için sabırsızlıkla bekleyen anne adayının günlük yaşantısını daha çok dinlenerek geçirmesi gerekiyor.

Hamilelikte ilk 3 ay beslenme

Hamilelik ilk üç ayında annenin beslenmeye olabildiğince dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü beslenme ihmal edilirse bu durum bebeğin gelişimi açısından göz atıldığı zaman negatif şekilde yansımasına neden olacaktır. Negatif olarak yansımaması açısından bu durumu verimli şeçirmek önemlidir. Tabi bu sefer akıllarda yer edinen önemli konuların başında beslenme ile ilgili olarak hangi besinlerin alınması gerektiği geliyor. Beslenme döneminde neler olması gerektiği konusuna geldiğimiz zaman kalsiyum ve protein ağırlıklı besinlerin sık sık tüketimi de yapılması gerekiyor.

Hamilelik ilk üç ayında bebek daha da sağlıklı şekilde gelişmesi açısından zengin vitamin ve minerallerle beslenmesinin yapılması sağlanmalıdır. Bu yola başvurulduğu zaman doğal olarak hamile olan annenin daha da sorunsuz şekilde süreci atlatması da mümkün olmaya başlayacaktır.

Hamileliğin İlk Üç Ayında Ne Yapılmaz?

Hamilelik ilk üç ayın nelerin yapılmaması gerektiği konusu da bir hayli önemli diyebileceğimiz konuların başında yer alır. Hamilelik ilk üç aylık dönemin sorunsuz şekilde geçmesi için burada dikkatli şekilde olmanız gerekir. Yapılmaması gereken en önemli adımlardan biri de saçların boyanması denebilir. Hatta son dönemde baktığımız zaman pek çok hamile kalan anneler tarafından hamileyken saçlar boyanır mı? tarzında birtakım sorular içerisine girebiliyor. Hamilelik döneminde saç boyama bebek sağlığı açısından risklidir. Bu nedenle saçların boyanmaması gerekiyor.

Hamile olan kadınların bir başka dikkat etmesi gereken konulardan biri olarak kesinlikle ağır eşya kaldırılmaması gerekir. Özellikle hamilelik ilk üç aylık sürecinde bir başka dikkat edilmesi gereken konulardan biri de ağır eşyaların kaldırılmamasıdır. Ağır eşya kaldırılması, bebeği de olumsuz şekilde etki altına alacak olduğundan dolayı uzak durmalısınız. Bebek sağlığı açısından yukarıda söz etmiş olduğumuz tüm bu önemli adımları da sorunsuz şekilde yerine getirmeye özen gösterin. Bu sayede bebeğinizi daha sorunsuz kucağınıza almaya başlayın.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. harika uygulama cok beyendim super uygulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir