22 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 22 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

22 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 22 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

0

22 haftalık gebelik kaç aylık?, 22 haftalık bebek kilosu ve boyu ne kadardır? Hamileliğin 22. haftasında neler oluyor? 22 haftalık gebelikte bebek gelişiminde yaşananlar ve değişimler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

22. Hafta Gebelik

Olumlu olumlamalar

Doğru kelimeler, en zorlu anlarda bile size yardımcı olabilir. Hamilelik ve ebeveynlik için bu cesaret verici onaylamalardan bazılarını deneyin .

Evcil hayvanlar ve hamilelik

Köpeğiniz ekstra koruyucu mu? Kediniz karnınızın üzerinde kıvrılıyor mu? Birçok hayvan uzmanı ve evcil hayvan sever, evcil hayvanların hamileliği (veya en azından hamilelikle ilgili değişiklikleri) algılayabileceği konusunda hemfikirdir .

Büyük beden hamilelik

Sağlıklı bir büyük beden hamilelik yaşayabilirsiniz . Fazla kilolu veya obez olmak bazı komplikasyonlar için riskinizi artırır, ancak bunların çoğu yönetilebilir ve bazı durumlarda önlenebilir.

22 haftalık gebelik kaç ay?

22 hafta kaç ay: 5. ay

22 hafta gebelikte bebek gelişimi

Bebeğinizin saçı

Bebeğinizin saçı bebeğinizin kafasında görünür. Şimdi ince ama hamileliğin sonunda kalın ve parlak olabilir. Bebeğinizin artık kaşları ve sırtında, kulaklarında, omuzlarında ve alnında lanugo (yumuşak, ince vücut kılları) var.

Kalp atışını duymak

Bebeğiniz nefesinizden, kalp atışınızdan ve sindirimden gelen sesler gibi vücudunuzun içinden gelen sesleri duyabilir . Bebeğinizin işitmesi geliştikçe bu sesler daha da yükselecektir. Ve küçük çocuğunuz doğduğunda, duymaya alışkın olduklarına benzer uğultu ve gümbürtü sesleri çıkaran bir ses makinesiyle daha iyi uyuyabilirler.

Şişman bebek

Bebeğinizin derisinin altında bir yağ tabakası oluşuyor. Bir gün küçük çocuğunuzun tombul rulolarını öpeceksiniz, ancak şimdilik bebeğinizin vücudu hala çok zayıf.

Hamilelikte: 21 ila 27. Haftalar

Bebeğinizin yutma ve hıçkırık yeteneği ortaya çıkar. Ayrıca amniyotik sıvıyı “solur”.

22 haftalik gebelik

22 haftalık bebek görüntüsü

Bebeğiniz yaklaşık bir spagetti kabağı büyüklüğünde

spaghetti squash

22 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğin boy ve kilosu etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak 22 haftalık gebelikte bebek boyu yaklaşık 28-29 cm dir. 22 haftalık gebelikte bebek kilosu ise 450 gram olması beklenir.

22 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Akne

Hamilelik sivilceleri çok yaygındır ve daha önce hiç sivilce yaşamamış olsanız bile ortaya çıkabilir. (Hamileliğe bağlı hormon değişiklikleri muhtemelen suçludur.) Herhangi bir sivilce ilacı kullanmadan önce, hamilelik için güvenli olduğundan emin olmak için sağlayıcınızla veya bir dermatologla konuşun. Anne adayları için birçok sivilce tedavisi önerilmez ve bir tanesi – izotretinoin (bir tür retinoid) – ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Hamilelik sırasında güvenli cilt bakımı hakkında daha fazla bilgi edinin .

Örümcek damarları

Varisli damarlar gibi , örümcek damarları da hamilelik sırasında ortaya çıkma eğilimindedir çünkü fazla kanınız ve damarlarınıza baskı uygulayan büyüyen bir rahminiz vardır. Örümcek damarları, cildinizin yüzeyine yakın, genellikle bacaklarda veya yüzde bulunan bir grup küçük kan damarıdır. Merkezden yayılan küçük dalları olan örümcek veya güneş patlaması benzeri bir desene sahip olabilirler, bir ağacın dalları gibi görünebilirler veya belirli bir deseni olmayan ayrı ince çizgiler grubu olarak görünebilirler. Varisli damarların aksine, örümcek damarlar dışarı çıkmaz. Örümcek damarları ve varisleri önlemek için düzenli egzersiz yapın, ayaklarınızı yukarı kaldırın, uzun süre ara vermeden oturmayın veya ayakta durmayın ve varis çorabı giyin .

İshal

Hamile kadınlarda kabızlık ishalden daha yaygındır . Ancak ishal hamilelik sırasında da olabilir – aynı nedenlerden dolayı hamile olmadığınızda da olur. Ek olarak, bazı kadınlar hamileliğin sonlarında doğuma girmeden hemen önce hafif ishal olduğunu bildirmektedir. Bir günde üç veya daha fazla kez gevşek dışkınız varsa, ishaliniz var. Bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olun (et suyu veya spor içecekleri gibi tuz içeren sıvılar faydalıdır) ve sağlayıcınızdan reçetesiz ishal önleyici ilaçlar almasını isteyin . İshaliniz iki günden uzun sürerse veya gıda zehirlenmesi olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzu veya ebenizi arayın.

Şişme

Ödem olarak da adlandırılan bir miktar hamilelik şişmesi olması normaldir . Daha fazla su tutuyorsunuz, kan kimyanız dokularınıza daha fazla sıvı taşıyor ve büyüyen rahminiz büyük damarlara baskı yaparak bacaklarınızdan kan dönüşünü yavaşlatıyor. Doğum yaptıktan sonra, vücudunuz fazla sıvıdan çişiniz ve teriniz yoluyla oldukça hızlı bir şekilde kurtulacaktır. Şişiyorsanız , ayaklarınızın veya ayak bileklerinizin aşırı veya ani şişmesi veya ellerinizin veya yüzünüzün orta dereceden fazla şişmesi gibi preeklampsi belirtilerine dikkat edin. Ayrıca, bir bacak diğerinden önemli ölçüde daha fazla şişmişse, DVT (derin ven trombozu) olarak bilinen bir kan pıhtısını işaret edebilecek şekilde sağlayıcınızı hemen uyardığınızdan emin olun .

Bacak ağrısı

İkinci üç aylık döneminizde, özellikle geceleri uyumaya çalıştığınızda bacak krampları yaşamaya başlayabilirsiniz . Bacak krampları, vücudunuzun taşıdığı ekstra ağırlıktan veya hamilelik şişmesiyle ilgili olabilir. Eğer varsa, bacağınızı düzleştirerek ve ayak parmaklarınızı kaval kemiğinize doğru geri esneterek baldır kaslarınızı hemen gerin. Ardından kaslara masaj yapın ve ısı uygulayın ya da ısınmak için dolaşın.

Pelvik ağrısı

Gevşemiş bağlar, kilo alımı ve değişen ağırlık merkezi gibi normal hamilelik değişikliklerinin tümü pelvik ağrıya katkıda bulunabilir . Karnınız büyüdükçe pelvisiniz öne doğru itilir ve belinizin eğrisi daha belirgin hale gelir. Bu, pelvis içindeki ve çevresindeki kaslara ve bağlara çok fazla yük bindirebilir. Aslında, bel ağrısı ve pelvik ağrı sıklıkla ilişkilidir. Kalça kemiklerinizin tepesinden poponuzun kıvrımına kadar önde veya arkada herhangi bir yerde ağrı, bıçaklama, batma veya yanma hissi hissedebilirsiniz. Rahatlamak için bir hamilelik göbek bandı veya destek kemeri, fizik tedavi ve asetaminofen gibi bir ağrı kesici deneyin (yine de ilaç almadan önce sağlayıcınızla konuşun).

22 haftalik gebelik 2

22 haftalık gebelikte anne vücudu

22 haftada gebelik kontrol listesi

Bol demir alın

Hamilelik sırasında, vücudunuzun genişleyen kan hacmine ayak uydurmasının yanı sıra büyüyen bebeğinizi ve plasentanızı beslemek için daha fazla demire ihtiyacı vardır. Yeterli demir olmadan anemi geliştirebilir ve daha da yorgun ve uyuşuk hissedebilirsiniz. Demir açısından zengin yiyecekler yemek için elinizden gelenin en iyisini yapın ve sağlayıcınıza demir takviyesine ihtiyacınız olup olmadığını sorun. ( Ancak doğum öncesi vitamininiz ihtiyacınız olan her şeyi içerebilir.)

Karpal tünele dikkat

Hamile kadınlar ellerinde ve bileklerinde oluşan şişlik nedeniyle karpal tünel sendromuna daha yatkındır . Bu, bilgisayarda çalışmak gibi şeyler yaparken bileklerinizi esnetme ve uzatma gibi tekrarlayan el hareketleri yapıyorsanız daha olasıdır. Mola vermek, bileklerinizi germek ve iş istasyonunuzun ergonomik olduğundan emin olmak yardımcı olabilir.

22 haftalık hamile karın

22 haftalık gebelikte rahminiz göbek deliğinizin yaklaşık bir inç üzerindedir. Kusursuz bir bebek yumru gibi görünebilir veya vücut tipinize ve kıyafetlerinize bağlı olarak kolayca gizlenebilir.

Sonunda, ayaklarınız büyüyen yumruğunuzun altında kaybolacak. Ayaklardan bahsetmişken, şişmiş veya hatta bir beden daha büyük olabilirler ve ayakkabılarınızın eskisi kadar iyi oturmadığını görebilirsiniz.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir