Hamilelikte Göbek Büyümesi Ne Zaman? 
 1. Anasayfa
 2. Gebelik

Hamilelikte Göbek Büyümesi Ne Zaman?

Hamilelikte göbek büyümesi ne zaman, hamilelikte göbek büyümesi, hamilelikte göbek büyümesi normal değilse, hamilelikte göbek şekli.

0

Tüm hamile kadınların bu sürecin başında merakla ve heyecanla bekledikleri süreç hamilelikte göbeğin büyümesi sürecidir. Bazı sabırsız anne adayları o kadar aceleci ki daha 1. haftada göbek büyüdü mü diye aynaları günde 50 kez sabote ediyorlar. Elbette ki bu süreç son derece heyecan verici ve hassas bir süreçtir. Anne adaylar bu dönemde hassastır ve ailenin tüm fertlerinde heyecan doruktadır. Çünkü bir mucize gerçekleşecektir ve bir bebek dünyaya gelecektir. Anne adayı ilk kez hamile kalıyorsa; internette hamilelikle ilgili tüm konuları okumak ve bilgi almak isteyecektir. Bu süreçte bilgilenmek önemlidir. İnternette bu konuda yapılan aramalar şöyle sıralanıyor.

 • Hamilelikte karın büyümesi kaçıncı haftada başlar? 

Gebelikte 16. Haftada göbek büyümesi başlar

 • Hamilelikte hangi cinsiyette karın büyür?

Halk arasında göbek şeklinin cinsiyetle alakası olduğuna inanılsa da bilimsel olarak, erkek olursa şekli şöyle olur kız olursa göbeğin şekli şöyle olur şeklindeki bilgilere itibar edilmemelidir. Durum tamamen annenin fizyolojisine bağlıdır. 

 • Hamile olunca göbek ne zaman şişmeye başlar?

Kadın ince yapılı ise ortalama 4. Ayda kesin olarak büyüme başlar. İlk haftada büyüme söz konusu değildir. 

 • Hamilelikte 1 ayda göbek büyür mü?

Uterus pelvisi geçerse büyüme başlar ve bu da 1. Ayda olmaz.

 Anne adayını ve baba adayını hatta tüm aile fertlerini etkileyen bir süreç olan hamilelikte göbek büyümesi hakkında merak ettiklerinizi bu içerikte bulacaksınız. 

Hamilelikte göbek büyümesi ne zaman, hamilelikte göbek büyümesi, hamilelikte göbek büyümesi normal değilse, hamilelikte göbek şekli
Hamilelikte göbek büyümesi ne zaman, hamilelikte göbek büyümesi, hamilelikte göbek büyümesi normal değilse, hamilelikte göbek şekli

Hamilelikte Göbek Büyümesi 

Her kadın için gebelikte karnın büyümesi aynı oranda olmayabilir. Ancak tabi ki bu sürecin de ortalama değerleri var. Uterus ne zaman pelvisi geçerse işte o zaman büyüme başlar. Pekiyi uterus pelvisi ne zaman geçiyor?  Anne adayları için bu süreç gebeliğin 12. haftasında başlar ve 16. haftasında iyice belirginleşir. 4. ay ve sonrasında iyice belirginleşme başlar. Karnın en büyük oldığı dönem 3. trimesterin sonudur. 

Hamilelikte Göbek Büyümesi Normal Boyutta Değilse

Hamilelikte göbek büyür ve rutin kontrollerde ölçümler yapılır. Bunun da bazı normları vardır. Zaman ilerledikçe büyüme duruyorsa veya geriliyorsa doktor buna karşı daha detaylı tetkiklere başvuracaktır. Hamilelikte karnın büyüme sorunları varsa doktoru şu konulara eğilecektir.

 • Plasenta’da sorun var mı
 • intrauter enfeksiyonları
 • Anne ve bebek için yetersiz beslenme

Bu hassas süreçte doktor olası terslikleri veya komplikasyonları engellemek için müdahalelerde bulunacaktır. Zaman çizelgesinde sapmalar izleme sürecinde dikkate alınmaktadır.  Hamilelikte göbek büyümesi erken olabilir mi? Bu da mümkündür çoğul gebeliklerde karın daha erken büyür. Anne adayı hızla kilo alacaktır. Kaslarda gerilmeler başlar. Pelvis daralır ve rahim sıkışmaya başlar.  Fiziksel olarak daha ince kadınların hamilelikte göbek şişmesi çok daha erken fark edilir. Obez kadınlarda bu durum bazen 4. aya kadar da fark edilmez.

Hamilelik sürecinde göbek büyümesi genel olarak 20-22 haftalar arasında tüm hamile kadınlar için görülmelidir. Tüm kadınların yaşı-kilosu ve fizyolojik yapısı aynı olmadığından sürecin zaman aralıkları değişebilir. Genellikle kadın ilk kez gebe kalıyorsa göbek büyümesi daha erken olmaktadır. Doktorlar hamile kadını izlerken belli programlara göre bebeğin sağlığı ve büyüme sürecini takip edeceklerdir.

En doğal süreç olan karnın büyümesi sürecinde anne adayı dar elbiseler giyerek karnına zarar verebilir. 

Hamilelikte hormonal değişimler olacağı için anne adayının kaslarında elastik yetenek azalır. Bu süreçte sorumlu olan hormon progesteron hormonudur. Bu hormonun diğer etkileri arasında şunlar sayılabilir.

 • Progesteron hormonu rahim iç tabakası ve plasenta oluşumundan sorumludur
 • Rahim kaslarını gevşetir
 • Bebeğin büyümesi için gereken ortamı hazır eder
 • Anne adayının göğüs uçlarında değişimlere yol açar
 • Annenin kilo almasını sağlar
 • Anormal salgılanması uyku sorunlarına halsizliğe yol açar
 • Bel ağrılarını tetikleyebilir
 • Denge sorunlarına yol açabilir
 • Bacaklardaki yükü arttırır
 • Varislere neden olabilir

Hamilelikte Göbek Şekli 

Hamilelikte göbek büyümesi kadının fiziksel bedenine bağlıdır. Halk arasında göbek şeklinin cinsiyeti belirleyici faktörü olduğuna inanılmaktadır. Ancak bilimsel olarak böyle bir durum söz konusu değildir. Karın normalden daha büyükse ikiz üçüz ya da dış gebelik olabileceğinden doktor muayenesine gitmekte yarar vardır. Hamilelikte göbek şekli değişmezse ve bebek gelişimi normal seyrinde ise bu fiziksel bireye özel durumdan kaynaklanır. Ayrıca kalıtımla da ilgilidir. 

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir