5 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 5 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

5 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 5 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

0

5 haftalık gebelik kaç aylık?, 5 haftalık bebek kilosu ve boyu ne kadardır? Hamileliğin 5. haftasında neler oluyor? 5 haftalık gebelikte bebek gelişiminde yaşananlar ve değişimler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

5. Hafta Gebelik

Hamile mi hissediyorsun?

Bebeğiniz rahminizde baş döndürücü bir hızla büyürken, yorgunluk , ağrılı veya şişmiş göğüsler , mide bulantısı ve daha sık işeme ihtiyacı gibi hamilelikle ilgili rahatsızlıkların giderek daha fazla farkına varıyor olabilirsiniz .

Hamileliğinizi Duyurmak

Hamileliğinizi ne zaman ilan edeceğiniz konusunda katı ve hızlı kurallar yoktur . Bekleyen birçok ebeveyn, ilk üç aylık dönemin sonlarına kadar bekler, ancak bu size kalmış. Bazı çiftler, arkadaşlarını ve aile üyelerini kapatmak için hemen hamile olduklarını duyururlar, ancak iş arkadaşlarına ve daha geniş topluluğa söylemek için beklerler.

ikizlere sahip olmak

Çoğu insan için ikiz olma olasılığı yaklaşık 100’de 3’tür, ancak tüp bebek yaptırdıysanız, şansınız yüzde 30’a kadar çıkabilir . Kadınlar genellikle ilk üç aylık dönemdeki bir ultrason sırasında birden fazla bebeğe sahip olduklarını keşfederler . Veya sağlık uzmanınız elde taşınabilir bir Doppler ile birden fazla kalp atışı duyabilir .

5 haftalık gebelik kaç ay?

5 hafta kaç ay: 2. ay

5 hafta gebelikte bebek gelişimi

küçük iribaş

Rahminizin derinliklerinde minik embriyonuz çılgın bir hızla büyüyor ve bir insandan çok bir iribaş gibi görünüyor. Embriyonuz şimdi, daha sonra tüm organları ve dokuları oluşturacak olan ektoderm, mezoderm ve endoderm olmak üzere üç katmandan oluşuyor.

Beyin

Bebeğinizin beyni , omuriliği ve sinirleri, en üst katman olan ektodermden gelişmeye başlayan nöral tüpten oluşur. Bu tabaka aynı zamanda deri, saç, tırnaklar, meme ve ter bezleri ile diş minesini de oluşturacaktır.

Kalp

Kalp ve dolaşım sistemi orta tabakada yani mezodermde oluşmaya başlar . (Aslında bu hafta minik kalp atmaya ve kan pompalamaya başlar.) Mezoderm ayrıca bebeğinizin kaslarını, kıkırdağını, kemiğini ve cilt altındaki dokuyu oluşturacaktır.

Akciğerler ve bağırsaklar

Üçüncü katman veya endoderm, akciğerler , bağırsaklar ve erken üriner sistemin yanı sıra tiroid, karaciğer ve pankreas olacaktır. Bu arada bebeğinize besin ve oksijen sağlayan ilkel plasenta ve göbek bağı da görev başındadır.

5 haftalik hamile

5 haftalık bebek görüntüsü

Bebeğiniz yaklaşık bir susam tanesi büyüklüğünde

Susam tohumu

5 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğin boy ve kilosu etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak 5 haftalık gebelikte bebek boyu yaklaşık 1,5-2 mm dir. 5 haftalık gebelikte bebek kilosu ise 1,5 gram olması beklenir.

5 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Sık idrara çıkma

Hamilelik hormonları ve vücudunuzun artan kan hacmi, neredeyse sürekli bir işeme ihtiyacına eşit olabilir . Hamilelik sırasında, tuvalete istediğinizden çok daha fazla koşmak hayatın bir gerçeğidir. Hidratlı kalmak önemlidir , ancak geceleri sık sık idrara çıkmak zorunda kalmamak için günün geç saatlerinde sıvı alımını azaltmak isteyebilirsiniz.

Hassas, şişmiş göğüsler

Göğüs hassasiyeti genellikle hamileliğin en erken belirtilerinden biridir. Artan hormon seviyeleri kan akışını hızlandırır, bu da göğüslerinizin şişmesine , ağrımasına, karıncalanmasına ve dokunmaya karşı alışılmadık derecede hassas olmasına neden olabilir.

Tükenmişlik

Hamileliğin erken döneminde kemik kıran bitkinliğe neyin neden olduğunu kimse kesin olarak bilmiyor, ancak hormonal değişikliklerin sorumlu olması muhtemeldir. Çoğu kadın, enerjilerinin ikinci üç aylık dönemde geri döndüğünü fark eder. O zamana kadar daha fazla uyumaya çalışın, yükünüzü hafifletin, başkalarından yardım isteyin ve kendinize iyi bakın.

Sabah rahatsızlığı

Sabah bulantısı – hamilelikte bulantı ve kusma da denir – farklı anne adaylarını farklı zamanlarda etkiler (ve bazıları hiç etkilemez). Genellikle hamileliğin 5. veya 6. haftasında başlar. Bazı kadınlar için, bu belirgin bulantı hissi , hamile olduklarının ilk hediyelerinden biridir. Diyet ve yaşam tarzınızdaki değişiklikler, doğal ilaçlar ve ilaçlar da dahil olmak üzere sabah bulantılarından kurtulmanın güvenli yolları vardır . Acı çekiyorsanız sağlayıcınızla konuştuğunuzdan emin olun.

Gıda isteksizlikleri

Partnerinizin öğle yemeğinin kokusu aniden midenizi bulandırıyor mu? Yiyecek isteksizlikleri genellikle şimdi başlar. En çok bekleyen anneler, değişen hormonlar ve artan duyular sayesinde bunları yaşarlar. En yaygın isteksizliklerden bazıları et, kahve, yumurta, süt ürünleri ve çok fazla baharat veya yağ içeren yiyecekleri içerir. Başa çıkmak için yumuşak veya soğuk yiyecekler yemeyi deneyin. Yemek pişirmek sizi hasta ediyorsa, sevdiğiniz birinden sizin için yemek yapmasını veya paket servis almasını isteyin.

Belirtinizi görmüyor musunuz?

Sahip olduğunuz bir semptomu mu merak ediyorsunuz? Bunu hamilelik belirtileri sayfamızda bulabilirsiniz  .

5 haftalik hamile 1

5 haftalık gebelikte anne vücudu

5 haftalık hamilelikte hamilelik kontrol listesi

Bir hamilelik sağlık hizmeti sağlayıcısı seçin

Zaten sevdiğiniz bir doktorunuz veya ebeniz varsa, hazırsınız demektir. Değilse, biraz araştırma yapmaya başlayın. Arkadaşlarınız ve akrabalarınızla konuşun, diğer sağlayıcılarınızdan birini tavsiye etmesini isteyin, sağlık sigortası planınız kapsamında tercih edilen sağlayıcıları kontrol edin veya çevrimiçi arama yapın. Bir doktor veya ebe seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin .

Aile sağlığı geçmişini bir araya getirin

Ailenizin tıbbi geçmişleri hakkında her iki taraftaki akrabalarınızla konuşun. Sağlayıcınız, ailenizden herhangi birinde herhangi bir kronik durum veya genetik anormallik olup olmadığını bilmek isteyecektir.

Hamilelik uygulamamızı edinin

Uzman hamilelik bilgileri, yardımcı araçlar ve ayrıntılı fetal gelişim görüntüleri için BabyCenter’ın ücretsiz hamilelik ve bebek uygulamasını indirin .

Doğum öncesi vitamininizi alın

Henüz doğum öncesi vitamini almaya başlamadıysanız, şimdi başlama zamanı. Yeterince folik asit almak özellikle önemlidir , çünkü bebeğinizin spina bifida gibi nöral tüp doğum kusurları geliştirme riskini büyük ölçüde azaltır.

Kafeini azaltın

Çalışmalar, yüksek kafein tüketimini düşük ve diğer hamilelik sorunlarıyla ilişkilendirmiştir. Bu nedenle Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji, anne adaylarına kafein alımını günde 200 mg’dan az (bu yaklaşık bir fincan kahve) ile sınırlamalarını tavsiye eder.

5 haftalık hamile karın

Hamileliğin 5 haftasında, karnınız biraz farklı görünmeye başlayabilir – belki de büyük bir öğle yemeği yemişsiniz gibi. Veya henüz herhangi bir değişiklik görmeyebilirsiniz. Kadınların hamilelik sırasında nasıl göründüklerine dair herkese uyan tek bir formül yoktur.

İlk üç aylık dönemde mide bulantısı ve kusma sizi fazla yemek yemekten alıkoyabilir. Sorun değil: bebeğiniz bu noktada çok küçük ve fazladan kalori almanıza gerek yok. İlk üç aylık dönemde yaklaşık 3 ila 5 kilo almak normaldir (ve hiç kilo almıyorsanız sorun değil).

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir