Hamilelikte Saç Rengi Değişir Mi?
  1. Anasayfa
  2. Güzellik ve Bakım

Hamilelikte Saç Rengi Değişir Mi?

0

Hamilelikte saç renginin farklılaşması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Hamilelikte hormonsal değişimler nedeniyle birçok farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biri de saç renginin farklılaşmasıdır.  Vücuttaki bu değişimlere çoğu zaman adapte olmak zor olabilmektedir.

Saç renginin açılması ise bu süreçte en hoşa giden değişimlerden biridir. Saç renginin açılması anne adaylarının hepsinde görülmemektedir. Ancak hormonların etkisiyle böyle bir durumla karşılaşan anne adayları genellikle bu durumu sevmektedir. Saçları boyamadan ve hiçbir kimyasal kullanmadan saç renginin böyle değişmesi hoş karşılanmaktadır. Anne adayının da saçlarının daha güzel görünmesine neden olmaktadır. Saç renginin açılmaya başlaması hamileliğin başlangıcından itibaren görülebilen bir durumdur.

Doğumun ardından hormonların normale dönmesiyle beraber saç rengi de normal renginde uzamaya başlar. Saç böylelikle eski haline döner ve kadın eski saçına kavuşur.

Hamilelikte Saç Renginin Açılmasının Nedeni Nedir?

Hamilelikle beraber anne adaylarının vücutlarında birçok değişimler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler fizyolojik ya da psikolojik olabilmektedir. Bu yazıda konumuz anne adayının fizyolojik değişimlerinden biri olan saç renginin değişmesidir. Bu değişikliklerin başlıca nedeni hormonsal değişikliklerin yaşanmasıdır.

Östrojen hormonun artış göstermesi saç renginizin de değişmesine neden olabilir. Bunun yanında saçlarınız dolgunlaşabilir daha hızlı uzamaya başlayabilir. Hormonlardaki bu iniş ve çıkışlar vücudunuzu da etkilemekte ve değiştirmektedir.  Yani hamilelikte saç renginin kendiliğinden açılması tamamen hormon değişimlerine bağlıdır.

Hamilelikte Saç Rengi Değişir Mi?
Hamilelikte Saç Rengi Değişir Mi?

Hamilelikteki Değişimlere Adapte Olmak

Hamilelikte iyi ya da kötü birçok değişimler meydana gelir. Çoğu zaman anne adayının bu durumlara alışması zor olmaktadır. Ancak her zaman hamileliğin kötü etkileri bulunmamaktadır. Nadiren de olsa hamilelikte kadınların saç renkleri değişebilmektedir. Bu her kadında meydana gelmez.

Saç renginin değişmesi bazı anne adaylarında rastlanan durumlardan biridir. Bu durumun başlıca nedeni hormonal değişikliklerdir. Hormonlar vücudumuzun her kısmına ulaşmakta ve vücudumuzu da etkilemektedir. Bu değişimlere adapte olabilmenin çoğu zaman psikolojik etkileri bulunmaktadır. Ancak hamilelikte en sevilen değişimlerden biri de saç rengin değişimidir.

Hamile anne adayları saçlarındaki bu değişimleri genellikle çok sevmektedir. Saç renginin değişmesi genellikle anne adayları tarafından beğenilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Doğum Sürecinde Yapılması Gerekenler?

Hamilelikte Saç Renginde Yaşanan Değişimler

Hamilelikte saç renginin değişmesiyle beraber hormonların etkisiyle daha birçok değişimler de meydana gelmektedir. Saç ve tırnaklar bu dönemde oldukça hızlı uzamaya başlar. Hamile kadınların saçlarının ve tırnaklarının bu kadar hızlı uzamasının nedenlerinden biri de hormonların fazla salgılanmasıdır.

Hamilelik öncesinde uzatamadığınız saçlarınız bir anda uzaya bilir ya da hızlı bir şekilde uzamaya başlayabilir. Hızlı tırnak ve saç uzaması çoğu zaman hamile kadınların çok hoşuna gitmektedir. Çoğu zaman hamileliğin kötü yan etkilerinden bahsedilse de hızlı saç uzaması, hızlı tırnak uzaması ve saç renginin açılması gibi olumlu etkileri de bulunmaktadır. Saçlarının rengini açmak isteyen kadınların hamilelikte böyle bir etkiyle karşılaşması çoğu zaman hoşlarına gitmektedir.

Hamilelikte Değişen Saç Rengi Sonra Da Aynı Kalır Mı?

Hamilelikle beraber hormonların etkisiyle değişen saç rengi hamilelik boyunca saçın renginin açılmasına neden olabilmektedir. Bu renk değişimleri kadınların çok hoşuna gitmektedir. Hamilelikten sonra da böyle kalıp kalmayacağı kadınlar için merak konusu olmaktadır.

Hamilelik sonrasında saç rengi değişerek tekrar eski halini almaktadır. Hormonların eski haline dönmesiyle beraber hamileliğin ardından saç rengi de eski haline dönmektedir. Yani bu saç rengi değişimleri dönemliktir. Saç rengi açılması kadınların çok hoşuna gitse de ne yazık ki bu durum kalıcı değildir.

Hamilelikte Hormonlar Ne Gibi Etkilere Neden Olmaktadır?

Hormonlar her an vücudumuzda salgılanmaktadır. Hamilelikle beraber bu durumda bazı değişimler meydana gelmektedir. Bazı hormonların salgılanma hızı artmakta bu da vücutta birçok değişimlere neden olmaktadır. Ruhsal olarak anne adaylarını oldukça etkileyen bu hormonlar fiziksel olarak da birçok değişimlere neden olmaktadır. Fiziksel olarak kilo artışları, çatlaklar, kararmalar gibi birçok etkileri bulunmaktadır. Ancak bu hormonların salgılanmasının çocuğun gelişimi için büyük bir önemi bulunmaktadır.

Hormonlar psikolojik olarak anne adaylarının daha sinirli, duygusal olmasına neden olmaktadır. Hormonların saç rengini açması hamilelikte olağan olan ve oldukça karşılaşılan durumlardan birisidir. Çoğu zaman hamileler bu durumu bilmediği için şaşırmaktadır. Çok karşılaşılan ve her anne adayında görülen bir durum değildir.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir