Hamileyken veya emzirirken hangi yiyecekleri yiyebilirim?
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Hamileyken veya emzirirken hangi yiyecekleri yiyebilirim?

0

Hamilelik sırasında veya emzirme döneminde sakızlar, şekerlemeler, kurabiyeler veya kekler gibi esrarlı yiyecekler yemek güvenli değildir. Esrar yediğinizde veya içtiğinizde, THC (sizi yüksek yapan bileşen) dahil kimyasallar plasentanız yoluyla sizden bebeğinize geçer. Emziriyorsanız, THC bebeğinizin içtiği anne sütünde birikir.

Çoğu uzman, hamileyken veya emzirirken, yenilebilirler de dahil olmak üzere herhangi bir tür otu kullanmamanızı önerir.

Hamilelik sırasında ot içmek ve emzirirken ot içmek hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ek olarak, hamile kalmaya çalışıyorsanız sigara içmeniz veya ot yemeniz önerilmez. THC, yağınızda depolanır ve esrar kullanmayı bıraktıktan sonra bile salınır (bazı tahminler bir ay veya daha fazla). Bu nedenle, gebe kalmadan önce otları bırakmak iyi bir fikirdir. (Ve eğer gebe kalmaya çalışıyorsanız, otun kadınlarda ve erkeklerde doğurganlığı engelleyebileceğini bilin.)

Hamileyken yenilebilir yiyecekler yersem bebeğim için riskler nelerdir?

Araştırma sınırlı olmakla birlikte, araştırmalar hamileyken ot yutmanın veya sigara içmenin bebeğin sağlığına zararlı olabileceğini ve aşağıdaki gibi sorun riskinde artışa neden olabileceğini göstermektedir:

  • Düşük doğum ağırlığı
  • Fetal büyüme kısıtlaması (bir bebek doğumdan önce uygun miktarda kilo almadığında)
  • Preterm doğum (37. gebelik haftasından önce doğmak)
  • Ölü doğum (Araştırmacılar, bağlantıdan tek başına esrarın sorumlu olup olmadığından veya sigara gibi diğer maddelerin artan riske dahil olup olmadığından henüz emin değiller.)

Ayrıca, hamilelik veya emzirme döneminde esrar maruziyeti, bebeğin normal beyin gelişimi üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Bazı araştırmalar, hamilelik sırasında marihuanaya maruz kalmanın aşağıdakilere yol açabileceğini göstermektedir:

  • Çocuklarda problem çözme becerilerinde, hafızada, görsel algıda, davranışta, dikkatte, yürütücü işlevde ve dürtü kontrolünde, özellikle ergenlik çağında ve genç yetişkinlerde zorluklar
  • Gençler ve yetişkinler arasında muhtemelen daha yüksek madde kullanım bozukluğu ve akıl hastalığı riski

Yenilebilir yiyecekler neden ot içmekten daha tehlikeli olabilir?

Hamilelik ve emzirme döneminde yenilebilir esrar ürünleri kullanmak, ot içmekten daha riskli olabilir. Kurabiyeler, kekler, sakızlar ve şekerlemeler gibi yenilebilir ürünler tipik olarak çok daha yüksek miktarda THC’ye sahiptir ve onu yemeden önce esrarın ne kadar güçlü olduğunu bilmenin bir yolu yoktur.

Vücut, yenilebilir maddeleri içilen esrardan farklı şekilde işler ve etkisi daha yoğun olabilir. Yenilebilir yiyecekler sindirildiğinden, etkileri hissetmek daha uzun sürebilir. Bu, kullanıcıların beklerken daha fazla marihuana almasına ve aşırı zehirlenmeye neden olabilir.

Esrarın herhangi bir şekli, diğer herhangi bir uyuşturucu kadar risklidir. Bir sorun, esrardaki THC konsantrasyonunun 1980’lerden bu yana dört katına çıkmasıdır. İster sigara içilmiş ister yutulmuş olsun, bebeğinize plasenta veya anne sütünüz yoluyla ulaşan THC miktarı, geçmiş on yıllara göre çok daha yüksek olacaktır.

Hamilelik sırasında ve sonrasında sakızlardan ve yenilebilir yiyeceklerden kaynaklanan diğer riskler

Hamilelik sırasında marihuana, bekleyen annelerin başını döndürebilir ve onları düşme riskine sokabilir, bu da özellikle tehlikeli olabilir.

Doğumdan sonra uyuşturucu kullanmak, ebeveynlerin yargılarını ve bebeklerine bakma yeteneklerini bozar. Aynı zamanda bebekleriyle duygusal olarak bağ kurma ve bağ kurma yeteneklerini de etkiler.

Yasal riskler de var: 24 eyalette ve Columbia Bölgesi’nde hamilelik sırasında uyuşturucu kullanmak çocuk istismarı olarak kabul ediliyor. Kadınlar, çocuklarının velayetini kaybetme riskiyle karşı karşıyadır ve bazı eyaletler, hamilelik sırasında uyuşturucu kullanan kadınların zorunlu uyuşturucu tedavisi görmelerini şart koşmaktadır. Üç eyalet cezai suçlamalarla tehdit ediyor.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir