17 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 17 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

17 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 17 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

0

17 haftalık gebelik kaç aylık?, 17 haftalık bebek kilosu ve boyu ne kadardır? Hamileliğin 17. haftasında neler oluyor? 17 haftalık gebelikte bebek gelişiminde yaşananlar ve değişimler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

17. Hafta Gebelik

Bebeğiniz sizi duyabilir

16 ila 22 hafta arasında bebeğiniz, kalp atışınız, nefesiniz ve sindiriminiz tarafından yapılan sesler de dahil olmak üzere vücudunuzdaki sesleri duymaya başlayacaktır .

Daha iyi uyku

İkinci üç aylık dönemde daha kolay dinlenmek? Keyfini çıkarın – ve henüz yapmadıysanız, yakında yanınızda uyumaya geçin. Yan yatış, damarlarınıza ve iç organlarınıza en az baskı uygulayarak rahme en iyi kan akışını sağlar. Bu, bebeğinizin maksimum besin ve oksijen alacağı anlamına gelir.

17 haftalık gebelik kaç ay?

17 hafta kaç ay: 4. ay

17 hafta gebelikte bebek gelişimi

Bebeğinizin kemikleri

Bebeğinizin iskeleti yumuşak kıkırdaktan kemiğe dönüşüyor. Kalsiyum açısından zengin besinler yiyerek bebeğinizin (ve kendinizin) kemik sağlığını destekleyin . Yeterli kalsiyum almak aynı zamanda hipertansiyon ve preeklampsi riskinizi de azaltır .

Göbek bağı

Göbek kordonu – bebeğinizin plasentaya olan yaşam çizgisi – güçleniyor ve kalınlaşıyor. Hamileliğin sonunda, yaklaşık 9 inç uzunluğunda ve bir inç kalınlığında olacaktır. Göbek kordonu bebeğinize besin sağlar ve atık ürünleri uzaklaştırır.

Bebeğinizin cildi

Ter bezleri gelişmeye başlar. Ve gelecek haftaya kadar bebeğinizin cildinin katmanları tam olarak oluşacak.

17 haftalik gebelik

17 Haftalık bebek görüntüsü

Bebeğiniz yaklaşık bir şalgam büyüklüğünde

turnip

17 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğin boy ve kilosu etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak 17 haftalık gebelikte bebek boyu yaklaşık 11-13 cm dir. 17 haftalık gebelikte bebek kilosu ise 100-150 gram arasında olması beklenir.

17 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Baş dönmesi

Biraz sersemlik mi hissediyorsunuz yoksa oda dönüyor mu? Bu, ikinci trimesterde yaygın bir semptomdur ve büyük olasılıkla hamilelikle ilgili normal kardiyovasküler değişikliklerden (daha yüksek kalp hızı, artan kan hacmini karşılamak için daha büyük kan damarları ve dolaşımdaki geçici değişiklikler) kaynaklanmaktadır. İşte hamilelik sırasında baş dönmesi hissi ile nasıl başa çıkılacağı .

Vizyon değişiklikleri

Görüşünüzün daha bulanık göründüğünü ve gözlerinizin daha kuru olduğunu fark edebilirsiniz. Garip görünse de, hamilelik sırasında görme değişiklikleri yaygındır. Hormonlardaki, metabolizmadaki, sıvı tutulmasındaki ve kan dolaşımındaki hamilelik değişikliklerinin tümü gözlerinizi ve görüşünüzü etkileyebilir. Bu değişiklikler genellikle küçüktür ve bebeğiniz doğduktan sonra kaybolur. Bazen görme değişiklikleri daha ciddi bir durumdan kaynaklanabilir, bu nedenle bulanık görme, çift görme, geçici görme kaybı veya olağandışı herhangi bir şey varsa doktorunuzla veya ebenizle konuşun.

Kaşınan cilt

Hafif kaşıntı normal bir hamilelik cilt problemidir. Özellikle göğüslerinizin ve karnınızın çok gergin olduğu yerlerde hissedebilirsiniz. Bazen egzama hamilelik sırasında kötüleşir ve kaşıntıya da neden olur. Rahatlamak için, kaşıntılı bölgeye bir buz torbası veya soğuk kompres uygulamayı deneyin, kokusuz losyon kullanarak nemlendirin (ekstra soğutma için önce losyonu soğutun) veya ılık bir yulaf ezmesi banyosu yapın. Çok kaşınıyorsanız veya yeni bir döküntü geliştirirseniz, sağlık uzmanınızı aradığınızdan emin olun.

Deri çatlağı

Göğüslerinizde, karnınızda veya arkada küçük girintili çizgiler oluşursa endişelenmemeye çalışın – birçok kadın hamilelik sırasında çatlak izleri alır ve doğum sonrasında solmaya eğilimlidir . Çatlaklar genetiktir, bu nedenle annenizde veya kız kardeşinizde varsa, cildinizde ortaya çıkma olasılıkları daha yüksektir. Kaşıntıyı gidermek için iyi bir losyon veya çatlak kremi uygulayabilir ve yavaş yavaş kilo almaya çalışabilir ve çatlak alma şansınızı azaltmak için önerilen hamilelik kilo alımı miktarına bağlı kalabilirsiniz. Ancak genellikle bu annelik rozetlerinin ortaya çıkmasını durdurmak için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur.

Garip rüyalar

Hormonlar ve yoğun duygular sayesinde hamilelik rüyalarınız daha da garipleşebilir. Canlı rüyalar, seks rüyaları ve kabuslar normaldir. Rüyalarınızı yansıtmak, duygusal durumunuz hakkında size bilgi verebilir ve daha sonra geriye bakmak ilginç olabilir. En çılgın rüyalarınızı, uyanır uyanmaz, onları unutmadan yazın.

Kabızlık

Ne yazık ki, hamilelik sırasında kabızlık , hormonal değişiklikler ve genişleyen rahminiz nedeniyle çok fazla ortaya çıkma eğilimindedir. Demir takviyeleri ve doğum öncesi vitaminler soruna katkıda bulunabilir. Kabızlığı önlemek ve hafifletmek için bol su içmeye , lifli gıdalar yemeye ve düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Sağlayıcınızla dışkı yumuşatıcı veya magnezyum almak ve belki de doğum öncesi vitamininizi daha az demir içeren bir vitamine çevirmek hakkında konuşabilirsiniz.

17 haftalik gebelik 2

17 haftalık gebelikte anne vücudu

17 haftalık hamilelikte hamilelik kontrol listesi

Bazı gevşeme tekniklerini deneyin

Derin nefes alma, rehberli görüntüler, doğum öncesi yoga ve masaj ve ilerleyici kas gevşetme, dengeli bir omurga üzerinde kalmanıza ve hatta daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir . Bu gevşeme tekniklerini şimdi uygulamayı deneyin – bunlar erken ebeveynliği yönlendirmek için önemli araçlar olabilir.

Bağlamanın en iyi yolunu öğrenin

Hamilelik sırasında emniyet kemerinizi takmak ve doğru şekilde takmak çok önemlidir . Kucak kısmını göbeğinizin altına sabitleyin ve kalça kemiklerinizin üzerinden geçirin ve omuz kayışını göğüslerinizin arasına ve göbeğinizin yanına tam olarak yerleştirin. Bir araba kazası geçirirseniz, hatta bir çamurluk bükücü bile olsa, hemen sağlık uzmanınıza bildirin.

Yemek planlama yardımı alın

Hamilelik sırasında iyi yemek, büyüyen bebeğinizi desteklemek ve ikinizin de ihtiyaç duyduğu besinleri almak için çok önemlidir. Ancak hamilelikte beslenme tavsiyesi karşısında bunalmış hissetmek ve diyetinizin asla yeterli olmayacağından endişe etmek kolaydır. Endişelenmeyin: Hamilelikte yemek planlamasına yardımcı olacak birkaç basit, çevrimiçi araç var . Ayrıca hamilelik için en iyi yiyecekler listemize göz atabilir ve bu sağlıklı hamilelik tariflerini deneyebilirsiniz .

Güneş kremi kullanın

Hamilelik sırasında ( melazma veya kloazma olarak adlandırılır) cilt pigmentasyonundaki değişiklikleri önlemek için , bulutlu günlerde bile açık havadayken SPF 30 veya daha yüksek güneş kremi kullandığınızdan emin olun. Güneşe maruz kalma pigment değişikliklerini yoğunlaştırır, bu nedenle geniş kenarlı bir şapka takmak ve güneşin en güçlü olduğu 10.00 ile 14.00 saatleri arasında doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Hangi hamilelik için güvenli güneş kremlerinin ve diğer cilt ürünlerinin kullanılmasının en iyi olduğunu görün.

17 haftalık hamile karın

Sonunda yumruğunuz patladı mı? Eğer öyleyse, bol bol fotoğraf çektiğinizden ve çok garipleşmeden hamileliğinizi ilan ettiğinizden emin olun . Bazı insanlar sosyal medya veya dedikodu yoluyla bilgi almakta sorun yok, ancak uzun mesafeli arkadaşlarınız ve akrabalarınız sizden doğrudan haber almak isteyebilir.

Karnınız büyüdükçe, kaba yorumlara ve göbek değdiricilere karşı hazırlıklı olmak isteyebilirsiniz. Hiçbir şeyi kişisel algılamamaya çalışın: Birinin söylediklerinin onlarla sizden daha çok ilgisi var. İstenmeyen göbek darbelerini veya ovmalarını kapatmak için özlü ve sağlam olmak en iyisidir: “Lütfen yapma” veya “Hayır, teşekkür ederim” işe yaramalı.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir