25 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 25 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

25 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 25 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

0

25 haftalık gebelik kaç aylık?, 25 haftalık bebek kilosu ve boyu ne kadardır? Hamileliğin 25. haftasında neler oluyor? 25 haftalık gebelikte bebek gelişiminde yaşananlar ve değişimler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

25. Hafta Gebelik

Güvenli hamilelik egzersizi

Çoğu kadın hamilelik boyunca egzersiz yapmaya devam edebilir ve egzersizin birçok faydası vardır. Ancak vücudunuz değiştikçe, egzersiz programlarınızı değiştirmeniz gerekecektir .

Göbek deliği mi çıkıyor?

Üçüncü üç aylık döneminizde sürünerek ilerlediğinize göre, innie’niz daha çok bir outie gibi mi görünüyor? Endişelenme: Genellikle hamilelikte göbek deliği değişiklikleri geçicidir.

Sulu kalmak

Şimdiye kadar muhtemelen binlerce kez duymuşsunuzdur, ancak bu doğru – hamilelik sırasında susuz kalmamak önemlidir. Günde yaklaşık 10 bardak su içmeye çalışın.

25 haftalık gebelik kaç ay?

25 hafta kaç ay: 6. ay

25 hafta gebelikte bebek gelişimi

Bebek yağı almak

Bebeğiniz yakında o uzun, yalın görünümü biraz bebek yağı için değiştirecektir. Kırışık cilt pürüzsüzleşmeye başlayacak ve daha çok yeni doğmuş bir bebek gibi görünmeye başlayacak .

Bebeğinizin saçı

Bebeğinizin tüyleri daha fazla büyüyor – ve eğer onu görebilseydiniz, rengini ve dokusunu ayırt edebilecektiniz.

Bebek gibi uyumak

Bebeğiniz zamanının çoğunu uyuyarak geçirir ve her 20 ila 40 dakikada bir hızlı göz hareketi (REM) uykusu ile REM olmayan uyku arasında geçiş yapar.

25 Haftalik Gebelik

25 haftalık bebek görüntüsü

Bebeğiniz yaklaşık bir şalgam büyüklüğünde

rutabaga

25 Haftalık Bebek Kilosu ve Boyu

Bebeğin boy ve kilosu etkenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak 25 haftalık gebelikte bebek boyu yaklaşık 35-36 cm dir. 25 haftalık gebelikte bebek kilosu ise 670-780 gram arasında olması beklenir.

25 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

Kalın saç

Saçlarınız her zamankinden daha dolgun ve parlak görünebilir . Daha fazla saç büyüttüğünüzden değil, hormonal değişiklikler sayesinde normalde döktüğünüz saçlar normalden daha uzun süre yapışıyor. Ne yazık ki, bu ekstra saç doğumdan sonra dökülecektir.

SPD

Pelvik kuşak ağrısı olarak da adlandırılan kasık simfiz disfonksiyonu (SPD), vücudunuz doğum yapmaya hazırlanırken ortaya çıkabilir. Pelvik bölgenizdeki eklemleri çevreleyen bağlar daha rahat ve esnek hale gelir ve çok fazla gerilebilir veya pelvik kemiklerin çok kolay hareket etmesine izin verebilir. Bu değişiklik, bebeğinizin artan boyutuyla birleştiğinde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir ve hatta hareket kabiliyetinizi sınırlayabilir. Herhangi bir türde pelvik ağrınız varsa , tedaviler hakkında sağlık uzmanınızla görüşün. Canınızı acıtan aktivitelerden kaçınmak, ayaklarınızdan zaman ayırmak ve bir pelvik destek kemeri veya kuşak denemek isteyeceksiniz.

Kaşıntı

Büyüyen göğüsleriniz ve karnınız cildinizi gerer, bu da sizi kaşındırır. Hamilelik sırasında orta derecede kaşıntı rahatsız edicidir, ancak tehlikeli veya endişe verici değildir. Yulaf ezmesi banyosu yaparak, losyon sürerek ve yumuşak, bol giysilerle kaşınmayla başa çıkabilirsiniz. Ancak, kaşıntınız şiddetlenirse veya yeni bir döküntü ile gelirse, doktorunuza veya ebenize bildirin. Bu bir soruna işaret edebilir – örneğin, kolestaz adı verilen ciddi bir hamilelik komplikasyonu , genellikle hamileliğin sonlarında yoğun kaşıntıyı tetikleyebilir.

Uykusuzluk hastalığı

Herkes, yapabiliyorken dinlenmenizi söylüyor olsa da, teslim tarihinize yaklaştıkça uykuya dalmak ve uykuda kalmak genellikle zorlaşır. Karnınız büyüdükçe geceleri rahat olmanız zordur ve mesanenizdeki artan baskı sizi tekrar tekrar gecenin ortasında işemek için uyandırabilir . Hamilelik uykusuzluğunun üstesinden gelmek zor olsa da, daha iyi bir hamilelik uykusu için bu püf noktalarını deneyin . Aşamalı kas gevşetme, güdümlü imgeleme ve diğer stratejiler, rahatlamanıza ve endişeli düşünceleri susturmanıza yardımcı olabilir.

Baş dönmesi

Hamilelik sırasında, kardiyovasküler sisteminiz her zamankinden daha fazla çalışıyor. Vücudunuzdaki kan hacmi yüzde 50’ye kadar arttı ve kalp atış hızınız daha hızlı. Kalbiniz her dakika, hamile kalmadan öncekinden daha fazla kan pompalar. Bu nedenle ayağa kalktığınızda baş dönmesi ve zaman zaman baş dönmesi yaşayabilirsiniz. (Gebeliğin sonlarında, büyüyen rahminiz de damarlarınıza baskı yapar ve dolaşımı yavaşlatır.) Baş dönmesini önlemek için yeterince yiyip içtiğinizden emin olun, sırt üstü yatmayın, yavaşça ayağa kalkın, aşırı ısınmadan kaçının ve egzersiz yaparken aşırıya kaçmayın.

Gaz ve şişkinlik

Gazınız ve şişkinliğiniz özellikle rahatsız edici veya utanç verici hale geldiyse, birkaç gün boyunca ne yediğinizi takip etmeyi ve semptomlarınızın en kötü olduğu zamanı not etmeyi düşünün. Rahatlamak, diyetinizden birkaç şeyi geçici olarak çıkarmak kadar basit olabilir. (Süt ürünleri, brokoli, lahana, kepekli tahıllar, fasulye ve kızarmış, yağlı yiyecekler gaza neden olan yaygın suçlulardır.) Bu ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olmazsa, sağlık uzmanınıza reçetesiz satılan güvenli bir ilaç sorun. gaz için.

 

25 Haftalik Gebelik 1

25 haftalık gebelikte anne vücudu

25 haftada gebelik kontrol listesi

Hamilelik sorununun belirtilerini öğrenin

Hamilelik, tamamen normal olan çok sayıda ağrı, sızı ve garip semptomlarla birlikte gelir. Ancak bazı hamilelik belirtileri bir soruna işaret edebilir. Kanama, lekelenme veya ağrınız varsa doktorunuzu veya ebenizi arayın; bebeğiniz daha az aktif görünüyorsa; ya da suyunuz kırılırsa . Potansiyel bir sorunun diğer belirtileri arasında yoğun kaşıntı, ciddi bir baş ağrısı, hızlı kilo alımı, ani şişlik, ağrılı idrara çıkma, garip vajinal akıntı, ateş ve nefes darlığı sayılabilir. Bu sorunlardan herhangi birine sahipseniz, derhal doktorunuzu veya ebenizi arayın.

Bebeğinizin uyku alanını düşünün

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), bebeğinizle ilk 6 ay veya ideal olarak ilk yıl boyunca bir odayı (ancak yatak değil) paylaşmanızı önerir. Bu, bebeğinizin odanızda yatağınızın yanına kurulmuş bir beşikte , beşikte veya oyun bahçesinde uyuması anlamına gelir. AAP’ye göre oda paylaşımı, SIDS riskini yarı yarıya azaltabilir. Ayrıca bebeğinizi rahatlatmanızı, izlemenizi ve beslemenizi kolaylaştırır. Bebeğinizin uyuması için güvenli bir yere ek olarak, alt değiştirme masası veya alt değiştirme pedi , bebek telsizi , ses makinesi ve belkiBebeğinizi beslerken içinde rahatlamak için planör veya rocker .

Biraz finansal planlama yapın

Ebeveyn olmak, yeni mali sorumluluklar anlamına gelir – ve hayat ve maluliyet sigortası satın almak, vasiyetname yapmak, mümkünse çocuğunuz için bir üniversite tasarruf hesabı açmak ve bebeğinizin vergi durumunuzu nasıl etkileyeceğini bulmak gibi görevler. Bu yapılacaklar göz korkutucu görünüyorsa, yeni ebeveynler için aile finansmanı hakkında daha fazla bilgi edinerek işin üstesinden gelin .

Doğum iznini araştırın

Bebeğiniz doğduktan sonra mevcut işinize geri dönmeyi planlıyorsanız, şimdi doğum izninizin ayrıntılarını incelemeye başlamanın tam zamanı . Çoğu şirketin, Aile ve Tıbbi İzin Yasası (FMLA) aracılığıyla bir tür ücretsiz, korumalı izin sunması gerekir. (Gerçi 50’den az çalışanı olan özel bir şirkette çalışıyorsanız veya bir yıldan daha az süredir çalışıyorsanız, hak kazanamazsınız.) Amerika Birleşik Devletleri’nde ücretli aile izni zorunlu değildir, ancak Bazı şirketler tarafından sunulmaktadır.

Annelik izni almak için çoğu anne, kısa süreli sakatlık (STD) yardımları, tatil ve kişisel günler ve FMLA korumalı ücretsiz izinlerin bir karışımını birleştirir. FMLA’ya hak kazanıp kazanmadığınız ve ne kadar ücretsiz izin alabileceğinizle ilgili ayrıntıları almak için çalışan el kitabınıza bakın veya İK ile iletişime geçin. Yeni bebeğinizle evde kalmayı gerçekçi bir şekilde ne kadar süre karşılayabileceğinize karar verebilmek için ücretli izin gibi ek avantajlar hakkında bilgi alın. Ve bir eşiniz veya partneriniz varsa, onların da izin alıp alamayacağını araştırın .

25 haftalık hamile karın

Hamileliğin bu noktasında yeni sütyenlere (yine!) yatırım yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Üçüncü trimesterde, birçok anne adayı emzirme sütyenleri giymeye başlamayı tercih eder . Henüz emzirmiyor olsanız bile, bu sütyenler rahattır ve bol miktarda esnekliğe sahiptir.

Hamileyken bir emzirme sutyeni alırsanız, büyüme için biraz yer ayırdığınızdan emin olun. Geç gebelik sırasında başka bir fincan boyutuna gidebilirsiniz. Doğumdan sonra, sütünüz ilk geldiğinde, göğüsleriniz başka bir kap boyutunda büyüyebilir (ancak süt tedarikiniz dengelendiğinde, daha çok hamileliğin sonlarında olduğu gibi görünürler).

İşte bir ipucu: Bir seferde yalnızca bir veya iki sütyen satın alın. Bu, neyi sevdiğinizi ve neyin en uygun olduğunu bulmak için size biraz zaman verecektir. Gebeliğin sonlarında muhtemelen iki ila üç sutyene ve doğumdan sonra üç iyi emzirme sutyenine ihtiyacınız olacaktır (böylece yıkayıp giyecek kadar sutunuz olur).

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir