Bebeklerde Yürüteç Ne Zaman Kullanılmalı?
  1. Anasayfa
  2. Bebek Eğitimi

Bebeklerde Yürüteç Ne Zaman Kullanılmalı?

Bebeklerde yürüteç ne zaman kullanılmalı, yürüteç zararlı mıdır, yürüteç kullanımı kaçıncı ayda başlamalıdır, yürüteç kullanmak güvenli midir.

0

Bebeklerde yürüteç kullanımı belli dönem sonrasında yürümeye alışmak ve dik durma amaçlı kullanım sağlanmaktadır. Uzmanlar bu konuyla ilgili desteklese dahi belli bir kesim de yürüteç kullanılmasını desteklememektedir. Bebeğin ayakta durmaya alışması, ebeveynlerini de gelişimini görmesini sağlar. Yürüteç dönemini ne zaman etkin bir şekilde başlanmalı? Tüm detaylarıyla konumuzda değindik.

Bebeklerde Yürüteç Zararlı mıdır?

Bebeklerde gelişim süreçleri her bebekte farklılık göstermektedir. Gelişim aşamaları olarak 6.ayına gelen bebek emekleme dönemine girmektedir. Yürüme dönemi ise 1 yaşından sonra başlamaktadır. İlk adımlarını atabilmeleri için belirli evrelere geçiş yapması gerekir. Dönmeyi öğrenme, kendini yukarı çekme, karın üstü zaman geçirme gibi eylemleri yapması gerekir. Bu tür eylemlerden sonra yürüme eylemlerini yapabilir.

Yürüteç kullanımı da yürüme olduğunda desteklenmesi amaçlı yapılmak istenmektedir. Uzmanlar tarafından bebeğin yürüteç kullanımı motor bozukluklarına neden olabileceği yönündedir. Çoğu kişi tarafından yürüteç kullanımı desteklenmektedir. Ancak sürekli olarak yürüteçte kalması yarar yerine zarar olacaktır.

Yürüteç modelleri belden aşağısını tutmaktadır. Bebekler yürüteçlere koyulduklarında dik durmadan sağa veya sola eğimli şekilde durur. Bu durum vücut içerisinde dengede durmayı zorlaştırabilir. Desteksiz olarak yürümek gecikmeler yaşanabilir. Bebeğin gelişim durumuna göre yürüteç kullanımını sağlamanız gerekmektedir. Bebeğin kendi çabasıyla yürümesi ve geliştirmesi en sağlam öğrenme sistemi olacaktır. Ayrıca farklı bebek yürüme egzersizleri yaparak bebeğinizi alıştırma sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde yürüteç ne zaman kullanılmalı, yürüteç zararlı mıdır, yürüteç kullanımı kaçıncı ayda başlamalıdır, yürüteç kullanmak güvenli midir
Bebeklerde yürüteç ne zaman kullanılmalı, yürüteç zararlı mıdır, yürüteç kullanımı kaçıncı ayda başlamalıdır, yürüteç kullanmak güvenli midir?

Bebeklerde Yürüteç Kullanımı Kaçıncı Ayda Başlanmalıdır?

Bebekler için yürüteçler 4 ile 16 aylık olarak tasarlanan ürünlerdir. Bebek dördüncü ayından itibaren yürüteç kullanılabilir. Ancak bebekten bebeğe gelişim farklıları gözüktüğünden motor gelişimi daha iyi olduğunda kullanabilir. Bacaklarını iyi kullanabilen bebeklerde yürüteç kullanımı sağlanabilir.  Dikkat edilmesi gereken nokta yürüteçler sürekli olarak alıştırılmaması gerekmektedir. Bebeğin kendi kendine geliştirmesi gerekir.

Bebeğinize iyi bir gözlemci olarak yürüteç kullanımına destek sağlayabilirsiniz. İlk dönemlerinde zorlanacağı için çarpacağı alanlara dikkatle seçerek koruma sağlayın. Çarpma esnasında sarsılmadan dolayı korkma eylemi gösterebilir. Bu aşamalarda yürüteç kullanımında kendiniz ittirme sağlayarak duruma alıştırın.

Bebeklerde Yürüteç İçin Fiziksel Gereksinimler Nelerdir?

Bebekler yürüyemedikleri için hareket kabiliyetleri olması adına yürüteç alınmaktadır. Erkenden dik durmayı öğrenmek ve özgüven kazanmak adına boş vakitlerde yürüteç de eğlenmesi sağlanmaktadır. Yürüteci kullanabilmek için bebeğin başını sabit bir şekilde tutması gerekir.

Ayrıca bebeğin ayakları da yere sağlam bir şekilde basması gerekmektedir. Aksi taktirde yürüteç kullanımı düzgün sağlamayabilir. Hareket kabiliyetleri yapamadığından dolayı huysuzluk çıkarabilir. Ancak sesli modelleri seçerseniz olduğu yerde kalmasını sağlayabilirsiniz. Yürüteci ebeveyn tarafından desteklenerek gitmesi eğlenmesini sağlayabilir.

Ayakları yere basan bebekler daha seri hareket eder. Bu sayede yürütece binen bebek kendi kendine gidebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta yürüteci kullanan bebek hızlı bir şekilde bir yerlere çarpabilir. Ebeveyn kullanım esnasında alışana kadar gözlemlemesi gerekir. Belirli zamanlarda tutularak yürüteçten çıkarılması gerekmektedir. Bebeğin motor gelişimi sağlanması için kendi kendine öğrenerek ve emekleyerek hareket kabiliyeti artması beklenmelidir. Ebeveynler süreci sabırla takip ederek gelişimini izleyebilirler.

Bebeklerde Yürüteç Kullanmak Güvenli midir?

Bebeklerde yürüteç kullanmak ilk aşamalarda güvenli olmayabilir. Bebek ilk deneme esnasında sürekli olarak hareket edeceğinden dolayı çarpma etkisi sağlayacaktır. Hızına göre çarpacağından dolayı sürekli olarak gözlem altında olması gerekir. Olası kazalardan korunmak geniş alanlarda yürüteç kullanmasına izin vermeniz gerekir.

Kaliteli yürüteç modelleri seçerseniz darbeye karşı daha dayanıklı olmaktadır. Kırılma sonuçları meydana gelen yürüteçlerde kullanılması da tavsiye edilmemektedir. Bebeğin yaşına göre de yürüteç modeli seçilmelidir. Bebekler hızlı büyüdüğünden ilerleyen aşamalarda yürütece sığmayabilir. Sıkı bir şekilde yer alan yürüteç alanı bebeğe daha çok rahatsızlık verebilmektedir. Ayrıca yürütecin ortopedik yapısı bulunması bel yerini rahat hareket ettirmesini sağlar.

Bebeklerde Yürüteç Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Yaşına göre yürüteç modelleri seçilmesi gerekir. Bebeğin kilo ve boya göre seçim sağlanması daha rahat alışmasını sağlar.
  • Ses çıkaran yürüteç modelleri bulunmaktadır. Eğitim ve dikkatini etkileyecek modeller seçebilirsiniz.
  • Ortopedik modeller bebeğin daha rahat oturmasını sağlar.
  • Sağlam olan modelleri seçerek çabuk kırılmasını engelleyebilirsiniz.
  • Yürüteç modellerinde bol tekerlek olması da dönmesini rahat bir şekilde yapmasını sağlar.
  • Erkek ve kız çocuklara özel yürüteç modelleri bulunmaktadır.
  • 360 derece de dönen modelleri seçerek daha rahat dönmesini sağlar.

İçeriklerimize mobil uygulamalarımız ile anında ulaşın!

android app

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir