Hamilelikte kan sulandırıcı iğne ne işe yarar?
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Hamilelikte kan sulandırıcı iğne ne işe yarar?

0

Kanın çok yoğun görüldüğü zamanlarda başvurulan hamilelikte kan sulandırıcı iğne ne işe yarar konusu anne adayları tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kanın yoğun görüldüğü durumlara kan pıhtılaşması denilmektedir. Kan damar içerisinde belirli nedenler sonucunda pıhtılaşır. Burada oluşumu ise özellikle gebelikte hem anneye hem de bebeğe oldukça zarar vermektedir. Bu pıhtıları giderebilmek için de kan sulandırıcı iğne ya da ilaçlar tercih edilir. Kan pıhtıları hücrelerin proteinlerin kombinasyonundan oluşmaktadır. Dolaşım içerisine de serbest bir şekilde gezmektedirler. Kan sulandırıcılar ise pıhtılaşmaya neden olan proteinlerin daha doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Hamilelikte Kan Sulandırıcı İğne Alma Nedenleri

Hamilelikte kan sulandırıcı alma nedenleri her zaman olan bir durum değildir. Genel olarak şu nedenler sonucunda kan sulandırıcı iğne yapılır;

  • Gebelik sırasında pıhtı oluştuğu zaman tedavi olarak kan sulandırıcı iğne kullanılır.
  • Bazı kadınların kan yoğunluğu oldukça fazladır. Bununla birlikte anormal bir düzeyde pıhtılaşma da bulunmaktadır. Bu pıhtılaşmaya engel olabilmek için gebelik sırasında kan sulandırıcı kullanmaları gerekir. Çünkü bebek sahibi olacak kadınlarda bu süreç içerisinde kan daha yoğun olur.
  • Anormal olan kalp kapakçıkları ya da yapay kapakçıklar kadınlarda gebelikte pıhtı oluşumuna neden olur. Bunu engellemek için de kan sulandırıcı iğne kullanılır.

Hamilelikte Kan Sulandırıcı İğne Yan Etkisi Var Mı?

Kan sulandırma iğneleri ya da ilaçları aslında genel olarak güvenlidir. Fakat hamilelik döneminde dikkate alınması gereken önemli uyarıları da vardır. Bazı kan sulandırıcı ilaçlar bebekler üzerinde çeşitli problemlere neden olabilir. Bu sebeple hamile kalmadan önce bu ilaçları bırakmak ya da hamile kaldıktan sonra kesinlikle kullanmamak oldukça önemlidir. Hamilelik düşünen kişilerin kan sulandırıcı kullanmadan önce mutlaka doktoruyla danışması gerekir. Hatta bazı kan sulandırıcılar bebekler üzerinde normal kemik gelişimini kötü yönde etkileyebilmektedir. Fakat iğneyle kullanılan bazı kan sulandırıcıları bebekler için oldukça güvenli olabilmektedir. Çünkü dolaşımda olur ve direkt olarak plasenta ya da bebeğin dolaşım sistemine girmez. Bu nedenle gebelikte kan sulandırıcı iğne yapmak ilaç kullanmaya göre çok daha sağlıklı ve güvenilirdir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hamilelikte Ani Hareketler Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Kan Sulandırıcı Dışında Ne Kullanılır?

Hamilelikte kullanılan kan sulandırıcının iğne dozları mutlaka takip edilmelidir. Çünkü kanın sulanma miktarı en doğru düzeyde gerçekleşmektedir. Eğer kan çok inceyse ve kan sulandırıcı kullanılıyorsa bu durum kanamaya sebep olabilir. Bununla birlikte yeterince ince olmadığı zamanda pıhtılara yol açabilmektedir. Aynı zamanda hamilelikte sağlıklı bir kiloda olabilmek ve düzenli olarak spor yapmak kanda pıhtı gelişimi ihtimalini azaltmaktadır. Fakat bu etkiler için geç kalındıysa mutlaka doktora danışarak kan sulandırıcı iğne kullanmak gerekir.

Hamilelikte Kan Sulandırıcı Ne Zaman Bırakılır?

Bebeğin doğacağı zamana yakın olarak kan sulandırıcıyı bırakmak pek çok anne tarafından yapılan bir davranıştır. Aslında bu durum kan sulandırıcıyı neden alındığına göre değişir. Bazen bebeğin doğumundan yaklaşık 2- 3 gün önce kan sulandırıcı almayı bırakmak gerekmektedir. Çünkü doğum esnasında çok fazla kanama olduğu zaman kan sulandırıcı yüzünden bu kan durdurulmayabilmektedir. Kanın yapısına göre ve pıhtılaşma durumuna göre kan sulandırıcının ne zaman bırakılması gerektiğini aslında doktorlar karar verir. Çünkü bazı durumlarda anne hastaneye geldiği zaman bebek doğmadan hemen önce kan sulandırıcı iğne yapımı kesilir. Ve hatta daha az yoğun olan başka bir kan sulandırıcı iğne kullanılabilmektedir. Doğum esnasında alınan herhangi bir ürün bebeğe zarar verebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mutlaka doktorla görüşerek önlem almak gerekir. Sadece kan sulandırıcı olarak değil bir gebelik sırasında ve hatta doğuma yakın bir zamanda alınan tüm iğne ve ilaçlara dikkat edilmek oldukça önemlidir.

Bebek Doğduktan Sonra Ne Kadar Sulandırıcı Kullanılır?

Aslında bu sorunun cevabı tamamen kişiye göre değişmektedir. Bu nedenle kişinin tüm hamilelik sürecini takip eden doktorla bu soruyu görüşmesi çok daha iyi olur. Fakat genel olarak kan sulandırıcı kullanan kadınlar hamilelik bittikten sonraki altı haftaya kadar bu kan sulandırıcılara kullanmaya devam edebilir. Fakat kişinin tıbbi rahatsızlığına göre de bu durum değişecektir. Aynı zamanda kan sulandırıcılar anne sütüne geçmediği için emziren anneler için güvenilir olacaktır. Kan sulandırıcı iğne kullanılarak bebek güvenli bir şekilde ezilebilir.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! ?✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir