Sezeryan doğum sonrası iç dikişleri ne zaman iyileşir?
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Sezeryan doğum sonrası iç dikişleri ne zaman iyileşir?

0

Sezeryan doğum sonrası kadınların sezaryen dikişi sonrası iz kalır mı gibi düşünceleri bulunmaktadır. Hamile olmak, oldukça ağrılı ve stresli bir dönemdir. Bu dönemin zorluklarından bir tanesi de doğum şeklini belirlemekten geçmektedir. Eşlerin birlikte karar vererek yapılabilecek olan sezaryen doğum oldukça ağır bir süreçtir. Ayrıca daha sonra da hem bebek hem de anne için olumsuz bir takım sonuçlar doğurabilecek bir dönemdir. Bu dönemin rahatlıkla atlatılabilmesi için de eşlerin birbirine olan desteği oldukça önemlidir.

Sezaryen Doğumun Anne Ve Bebeğe Etkisi

Sezaryen doğumun anneye ve bebeğe çeşitli olumsuz sonuçları olmaktadır. Bebek ilk güvenli bağlanmasını genellikle annesiyle gerçekleştirmektedir. Normal doğumla doğan bebeklerin doğumda kendileri ve annelerinin çabası büyük olduğu için aralarındaki güvenli bağlanma artmaktadır. Fakat sezaryen doğumda bu süreç böyle ilerlemektedir. Sezaryen doğumda anneden ameliyatla alınan çocuk hiçbir çaba sarf etmediği için bağlanma doğum sırasında gerçekleşmez.

Doğum sonrasında annenin de bebekle olan iletişimini önemli ölçüde etkilemektedir. Örneğin annenin bebeğini emzirememesi gibi sorunlarla karşılaşması sezaryen doğumda beklenebilen bir sonuçtur. Diğer bir olumsuzluk ise sezaryenle doğan çocuklar doğum kanalındaki faydalı bakterilerden yararlanamadığı için dünyaya geldiğinde bağışıklık sistemi daha düşük halde olmaktadır. Bu da hastalıklara daha çabuk yakalanmasına zemin hazırlayan etkenlerden olmaktadır.

Sezeryan İzi Nasıl Geçer?

Sezeryan izi genellikle sezaryen doğumda oluşan kesik sonrası kalan ize denmektedir. Bu izin geçebilmesi için kadınlar tarafından çeşitli kremler, masajlar uygulanarak geçmesi sağlanabilmektedir. Fakat genellikle etrafındaki çatlaklar giderilebilse de sezeryan izi çizgi olarak kalmaya devam edecektir. Henüz bunun için herhangi bir ilaç bulunmasa da kadınlar tarafından bu konu araştırılmaya devam etmektedir.

Sezeryan izi, estetik cerrahisi uzmanları tarafından alınabilmekte ve bu sayede çizgi şeklindeki yara izi görünümünden de kurtulmak mümkün olmaktadır. Elbette bıçak altına yatmayı sevmeyen kadınlar için bu izi estetik cerrahisi yöntemiyle geçirmek de mümkün olan yollardan biri değildir fakat sezeryan izi nasıl geçer ile ilgili çalışmalar uzmanlar tarafından yapılmaya devam etmektedir.

Sezaryen İzi Ne Zaman Geçer?

Sezaryen sonrasında doğum kesiğinin etrafındaki çatlaklar bir süre sonra geçmektedir. Bu süre genellikle 7-8 gün gibi kısa bir süredir. Bu süre boyunca kadınlar, karınlarına masaj yaparak ve çatlak kremleri ya da izleri geçirecek bir krem kullanarak geçirmeye çalışmaktadırlar. Her ne kadar uğraşılsa uğraşılsın sezaryen doğum sonrasında oluşan izin birazı her zaman kalmaktadır. Buna çözüm olarak üretilen sezaryen izi içi kremler, oldukça etkili olmakla birlikte bir yere kadar etki gösterebilmektedir.

Sezeryan sonrası dikiş yerinin üstünde şişlik

Sezeryan doğum sonrasında oluşan sezeryan dikiş izinin etrafında meydana gelen kabarmalar, bir enfeksiyon belirtisi olabilmektedir. Sezeryan sonrası dikiş izinin üstündeki şişlik neredeyse her kadının yaşadığı ve düzenli bakım yapılmaması nedeniyle oluşmaktadır. Her kadının yaşadığı bu süreç kadınların  bebekleriyle ilgilenmesi sonucunda kendilerine vakit ayıramadıkları durumlarda daha kötü şekillerde enfeksiyon kapabilmektedir. Bunun önüne geçilmesi için yara izinin temizliğine önem verilmeli ve pansumanları yapılarak hijyenik bir şekilde kalması sağlanmaktadır. Bu sayede yara steril halde kalacak ve sonuçta da daha çabuk iyileşmesi sağlanmış olacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sezaryen doğum nasıl yapılır, Kaç saat sürer, Kaçıncı haftada olur?

Sezaryen İzine Nasıl Bakım Yapılır?

Sezaryen izinin, olumsuz şekillerde büyük yaralara dönüşmemesi için dikkatli bir bakım sürecinden geçmesi gerekmektedir. Bu süreç, özellikle doğum yapan kadının ailesi tarafından günlük olarak bakım yapılmasını gerektirmektedir. Düzenli ve dikkatli bakım yapıldığında kadın için herhangi bir iz problemi oluşturmayan sezaryen izi, sadece zamana bırakılmaması gereken bir süreci içermektedir.

Özellikle yeni doğum yapmış kadın bir de sezaryen doğum yapmış ise bu sürecin zorluğunu kendi başına atlatamamaktadır. Kadının en çok ilgi beklediği bu dönemde eşi tarafından destek verilmediğinde psikolojik sorunlar yaşanabileceği için özellikle dikkat edilmesi gereken  noktalardan biridir. Aile büyüklerinin (anne, baba) destek vermesi eşler arasındaki bağları da zayıflatabileceği için bir noktada yeni bebekleri olmuş bu aileye biraz yalnız kalması için izin verilmelidir. Bu sayede eşler birbirine daha fazla yardım edip aile bağlarını geliştireceklerdir.

Sezaryen izine bakım konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu sayede iz kalır mı gibi bir problemle karşılanma riski de azaltılmış olmaktadır. Sonuç olarak sezaryen dikiş izi kalır mı sorusu dikkatli bakımla cevaplanmaktadır.

Merhaba! Anne, bebek ve çocuk gelişimi konusundaki merakımı paylaşan bir yazarım. Deneyimimle içerikler üreterek, ebeveynlere kılavuzluk etmeyi ve birlikte büyümeyi amaçlıyorum. Keşfedin, öğrenin ve birlikte büyüyelim! 🌱✨

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir